Վրաստանի իշխանությունները հարգում են կրոնի ազատության իրավունքը եւ, ընդհանուր առմամբ, պահպանում են դավանանքի ազատության իրավունքը, ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցում:
Զեկույցում հիշատակվում է 2009 թ. Թբիլիսիում քանդված հայկական եկեղեցիների մասին: «Խորհրդային ժամանակաշրջանում եկեղեցին օգտագործվել է որպես պահեստ: Անկախացումից հետո եկեղեցին դադարել է գործել, իսկ սեփականության իրավունքն անցել  է Մշակույթի նախարարությանը:
Հայ առաքելական եկեղեցին հայտարարություն է տարածել, որտեղ մեղադրում է վրացական իշխանություններին եւ ուղղափառ եկեղեցուն, որ նրանք ի վիճակի չեն պահպանել հայկական գույքը: Սկսվել են տարածքի մաքրման գործընթացներ, հուլիսի 26-ին Մշակույթի նախարարությունն սկսել է հետազոտել տարածքը եւ 47,259 լարի (26 հազար 7 հարյուր դոլար) հատկացրել դրա վերականգման համար: Այնուամենանայնիվ, Հայ առաքելական եկեղեցին հաղորդում է, որ եկեղեցու վերականգմանն ուղղված հետագա քայլեր այլեւս չեն ձեռնարկվել եւ մինչեւ տարվա վերջ չեն ձեռնարկվի»,-մեջբերված է զեկույցում:

Правительство Грузии уважает право на свободу религии и, в целом, соблюдает право на свободу вероисповедания, говорится в докладе Госдепа США.
В докладе упоминается об армянской церкви, развалившейся в Тбилиси в 2009 году. «Церковь в советские времена использовалась как склад. После того, как страна обрела независимость, церковь не стала функционировать, а право собственности перешло к Министерству культуры.
Армянская апостольская церковь (ААЦ) распространила заявление, обвиняя правительство и Грузинскую православную церковь в неспособности сохранять армянские святыни. Начались работы по очистке территории, 26 июля Министерство культуры начало подготовительные исследования участка и направило 47,259 лари ($ 26700) для восстановления. Тем не менее, как сообщает ААЦ, никаких дальнейших действий по восстановлению церкви к концу года предпринято не было», - констатируется в докладе.