Վրաստանի իշխանությունները հարգում են կրոնի ազատության իրավունքը եւ, ընդհանուր առմամբ, պահպանում են դավանանքի ազատության իրավունքը, ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցում:
Զեկույցում հիշատակվում է 2009 թ. Թբիլիսիում քանդված հայկական եկեղեցիների մասին: «Խորհրդային ժամանակաշրջանում եկեղեցին օգտագործվել է որպես պահեստ: Անկախացումից հետո եկեղեցին դադարել է գործել, իսկ սեփականության իրավունքն անցել  է Մշակույթի նախարարությանը:
Հայ առաքելական եկեղեցին հայտարարություն է տարածել, որտեղ մեղադրում է վրացական իշխանություններին եւ ուղղափառ եկեղեցուն, որ նրանք ի վիճակի չեն պահպանել հայկական գույքը: Սկսվել են տարածքի մաքրման գործընթացներ, հուլիսի 26-ին Մշակույթի նախարարությունն սկսել է հետազոտել տարածքը եւ 47,259 լարի (26 հազար 7 հարյուր դոլար) հատկացրել դրա վերականգման համար: Այնուամենանայնիվ, Հայ առաքելական եկեղեցին հաղորդում է, որ եկեղեցու վերականգմանն ուղղված հետագա քայլեր այլեւս չեն ձեռնարկվել եւ մինչեւ տարվա վերջ չեն ձեռնարկվի»,-մեջբերված է զեկույցում:

Georgian government respected religious freedom in law and in practice, says U.S. State Department’s report on religious freedom.
The report contains information about the Armenian church collapsed in Tbilisi in November 2009.
“The church was used as a warehouse during the Soviet era. The church did not reopen after the country’s independence, when title to the property passed to the Ministry of Culture. The AAC [Armenian Apostolic Church] released a statement accusing the government and the GOC [Georgian Orthodox Church] of failing to preserve Armenian holy sites. The Tbilisi municipality began cleaning up the site during the previous reporting period.
On July 26, the Ministry of Culture began preparatory explorations of the site and dedicated 47,259 lari ($26,700) to restoration planning. However, the AAC reported that no further action was taken on the church’s restoration by year’s end,” the report reads.