ԱՄՆ-ի եւ Ավստրալիայի իրավապահ մարմիններն իրականացրել են համատեղ գործողություն, որի ընթացքում բացահայտվել է միջազգային թմրակարտել՝ Հարավային Ամերիկայի ափերի մոտ Ավստրալիա մեկնող նավի վրա 2,4 տոննա կոկաին բռնագրավելուց հետո, հայտնում է CNN-ը։
Մեքսիկական թմրակարտելի հետ կապված կոկաինի փողոցային արժեքը կազմել է մոտ 1 միլիարդ ավստրալիական դոլար (677 միլիոն ԱՄՆ դոլար), որը համարժեք է Ավստրալիայի տարեկան սպառման կեսին, ինչն այն դարձնում է ավստրալական ոստիկանության մասնակցությամբ ամենամեծ առգրավումներից մեկը:
Տասներկու կասկածյալներ կալանավորվել եւ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել, ասել է Արեւմտյան Ավստրալիա նահանգի ոստիկանությունը՝ առաջին անգամ բացահայտելով գործողության մանրամասները, որոնք սկսվել են անցյալ տարվա նոյեմբերին, երբ ԱՄՆ-ի թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչությունը (DEA) բռնել է նավը:
Արեւմտյան Ավստրալիայի ոստիկանությունը բեռը փոխարինել է նույնպիսի փաթեթավորմամբ կեղծ կոկաինով եւ դեկտեմբերի 28-ին գցել է այն նահանգի մայրաքաղաք Պերթից մոտ 40 ծովային մղոն արեւմուտք:
Դեկտեմբերի 30-ին ձերբակալվել են «թմրանյութերի ցանցի ավստրալական ճյուղի» երեք ենթադրյալ անդամներ՝ 1,2 տոննա կեղծ կոկաինով, այն բանից հետո, երբ նրանք, ենթադրաբար, երեք ճանապարհորդություն են կատարել փոթորկոտ ծովով՝ փաթեթները հավաքելու համար:
Եւս ինը ձերբակալություն կատարվել է մինչեւ հունվարի 13-ը, ներառյալ երթեւեկության դադարեցումը Մեծ Արեւելյան մայրուղում, Պերթից մոտ 600 կիլոմետր դեպի արեւելք, որտեղ ոստիկանությունը հայտնաբերել է ավելի քան 2 միլիոն ավստրալական դոլար կանխիկ գումար:

Правоохранительные органы США и Австралии провели совместную операци, в ходе которой была раскрыта международная наркогруппировка после перехвата 2,4 тонн кокаина на борту судна у побережья Южной Америки, направлявшегося в Австралию, передает СNN.
Уличная стоимость кокаина, связанного с мексиканским наркокартелем, составляла около 1 миллиарда австралийских долларов (677 миллионов долларов США), что эквивалентно половине годового потребления Австралии, поэтому изъятие стало одним из крупнейших, в котором участвовала австралийская полиция.
Двенадцать подозреваемых были арестованы и им предъявлены обвинения, сообщила полиция штата Западная Австралия, впервые раскрыв подробности операции, которая началась в ноябре прошлого года, когда Управление по борьбе с наркотиками США (DEA) перехватило судно.
Полиция Западной Австралии заменила груз идентично упакованным поддельным кокаином и сбросила его примерно в 40 морских милях к западу от столицы штата Перта 28 декабря.
Трое предполагаемых членов «австралийской ветви наркосиндиката» с 1,2 тоннами поддельного кокаина были арестованы 30 декабря, после того как они, предположительно, совершили три рейса по бурному морю, чтобы забрать посылки.
Еще девять арестов были произведены до 13 января, включая остановку транспорта на Великом Восточном шоссе, примерно в 600 километрах к востоку от столицы штата Перта, где полицейские обнаружили более 2 миллионов австралийских долларов наличными.