Թաիլանդի քաղաքացին երեքշաբթի երկու տարվա ազատազրկման է դատապարտվել դեղին բադերի երգիծական ծաղրանկարներով օրացույցներ վաճառելու համար, որոնք, դատարանի կարծիքով, ծաղրել են երկրի միապետին, հայտնել է «Մարդու իրավունքների թաիլանդցի փաստաբանները» իրավաբանական օգնության խումբը, հաղորդում է The Associated Press-ը։
Բանգկոկի քրեական դատարանը որոշում է կայացրել, որ 2021 թվականի օրացույցը պարունակում էր դեղին բադերի պատկերներ Թաիլանդի թագավորին հիշեցնող եւ ծաղրող դիրքերում, ինչը խաթարում է միապետի հեղինակությունը:
Ամբաստանյալին մեղադրանք է առաջադրվել այսպես կոչված «դավաճանության մասին օրենքի» շրջանակներում, որը նախատեսում է երեքից 15 տարվա ազատազրկում միապետության ներկայացուցիչներին զրպարտելու կամ վիրավորելու համար:
Իրավաբանական օգնության խումբը հայտարարել է, որ 26-ամյա մեղադրյալի ազատազրկման ժամկետը կրճատվել է մինչեւ երկու տարի, քանի որ նա համագործակցել է դատարանի հետ:

Гражданин Таиланда во вторник был приговорен к двум годам тюремного заключения за продажу календарей с сатирическими карикатурами на желтых уток, которые, по мнению суда, высмеивали монарха страны, сообщила группа юридической помощи «Тайские адвокаты за права человека», передает The Associated Press.
Уголовный суд Бангкока постановил, что календарь на 2021 год содержал изображения желтых уток в позах, напоминающих и высмеивающих короля Таиланда, что подрывает репутацию монарха.
Подсудимый был обвинен по статье в рамках так называемого «Закона о вероломстве»,  предусматривающей от трех до 15 лет тюремного заключения за клевету или оскорбления представителей монархии.
Группа юридической помощи заявила, что 26-летнему обвиняемому сократили срок заключения до двух лет, поскольку он сотрудничал с судом.