Վրաստանի խորհրդարանի շենքի դիմաց տեղի է ունենում «Գիրչի»՝ «Ո՛չ ստրկությանը» կուսակցության ցույցը՝ ընդդեմ «Պաշտպանության օրենսգրքում» փոփոխությունների, հայտնում է «Грузия Online»-ը։
«Գիրչի»-ի պատգամավոր Սանդրո Ռակվիաշվիլիի խոսքով՝ ակցիայի կազմակերպիչները պահանջում են, որ պարտադիր զինվորական ծառայությունը կամավոր լինի։
«Մենք պահանջում ենք, որ բանակը լինի կամավոր, ոչ մեկին իր կամքին հակառակ չզորակոչեն։ Եթե իշխանությունն ասում է, որ ինքը հայրենասեր է, մտածում է բնակչության, պաշտպանունակության, բանակի մասին, նրա պարտավորություններից մեկը բանակում պատշաճ պայմաններ ստեղծելն է, արժանապատիվ աշխատավարձ վճարելը (զինվորներին), եւ այդ դեպքում մարդիկ կամավոր բանակ կգնան»,- ասել է Ռակվիաշվիլին։
Նրա խոսքով, «Գիրչին» պահանջում է, որ զինվորի մասնագիտությունը գնահատվի։
«Մենք պահանջում ենք, որ զինվորի մասնագիտությունը գնահատվի։ 125 լարիով, զոռով ու ուղեփակոց դնելով, ոչինչ չի ստացվի։ Դա հայրենասիրության կամ պաշտպանության հետ որեւէ կապ չունի»,- հավելել է նա։
Վրաստանի պաշտպանության նախարարության պատրաստած «Պաշտպանության օրենսգիրքը» փետրվարի 6-ին ներկայացվել է խորհրդարանի հանձնաժողովին։ Օրենսդրական փաթեթը նախատեսում է մի շարք նորամուծություններ, այդ թվում՝ այն, որ հոգեւորականն այլեւս չի կարողանա օգտվել պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքից։ Հոգեւորականը կզորակոչվի ոչ զինվորական, այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության։ Բացի այդ, ըստ ՊՆ երեկ տարածած հաղորդագրության, պաշտպանության նոր օրենսգրքով ուսանողի կարգավիճակը տարկետման հիմք է մնում։ Գերատեսչության տեղեկատվությամբ՝ ուսանողները կծառայեն միայն ցանկության դեպքում եւ միայն պաշտպանության նախարարության համակարգում, նշում են վրացական լրատվամիջոցները։

Перед зданием парламента Грузии проходит акция партии «Гирчи» - «Нет рабству», на которой протестуют против поправок в «Кодекс обороны», сообщает Грузия Online.
По словам депутата парлмента от «Гирчи» Сандро Раквиашвили, организаторы акции требуют, чтобы отправка на обязательную военную службу была добровольной.
«Мы требуем, чтобы армия была добровольной, чтобы никого не призывали против его желания. Если правительство говорит, что оно патриот, думает о населении, об обороноспособности, об армии, одно из его обязательств - создать в армии надлежащие условия, платить достойную зарплату (солдатам), и тогда люди добровольно пойдут в армию», — отметил Раквиашвили.
По его словам, «Гирчи» требует, чтобы профессия солдата была оценена.
«Мы требуем, чтобы профессия солдата ценилась. За 125 лари насильно и ставя на шлагбаум ничего не выйдет. Никакого отношения к патриотизму или обороноспособности это не имеет», — добавил депутат от «Гирчи».
«Кодекс обороны», подготовленный Минобороны Грузии, был представлен бюро парламента 6 февраля. Законодательный пакет предусматривает ряд нововведений, в том числе и то, что духовное лицо больше не сможет пользоваться правом отсрочки призыва на обязательную военную службу. Духовное лицо будет подлежать призыву на невоенную альтернативную трудовую службу. Кроме того, согласно распространенному вчера заявлению Минобороны, по новому «Кодексу обороны», статус студента остается основанием для отсрочки от призыва на военную службу. По информации ведомства, студенты будут проходить службу только при желании и только в системе Минобороны, отмечает грузинское СМИ.