Բալի կղզում հանգստացող զբոսաշրջիկներին տեղական իշխանություններն արգելել են մոտոցիկլետներ վարձել։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով կղզու նահանգապետ Վայան Կոստերին։
Կոստերի խոսքով՝ այսուհետ զբոսաշրջիկները ստիպված կլինեն օգտվել Բալիի զբոսաշրջային բիզնեսի կողմից տրամադրվող տրանսպորտային ծառայություններից՝ «որակյալ եւ արժանապատիվ զբոսաշրջություն երաշխավորելու համար»։
Հնարավոր է, որ չեղարկեն այն զբոսաշրջիկների վիզաները, որոնց ոստիկանությունը կկանգնեցնի մոտոցիկլետ վարելիս։ Bloomberg-ի տվյալներով՝ մոտոցիկլետների վարձույթի արգելքը, հավանաբար, կապված է ռուս եւ ուկրաինացի զբոսաշրջիկների պահվածքի հետ։ 2023 թվականի փետրվարին տեղի իրավապահները ձերբակալել են մի ռուսաստանցու, որը ոչ սթափ վիճակում վարել է մոտոցիկլետ եւ բախվել մեկ այլ վարորդի։ Նաեւ 2023 թվականի հունվարին տեղի ունեցած վթարից մի ռուս եւ մի ուկրաինացի են մահացել։

Туристам, отдыхающим на острове Бали, местные власти запретили брать в аренду мотоциклы. Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на губернатора острова Ваяна Костера.
По словам Костера, отныне туристы должны будут пользоваться транспортными услугами, которые предоставляются туристическим бизнесом Бали, чтобы «гарантировать качество и достойный туризм».
Не исключено, что туристы, которых полиция остановит за рулем мотоцикла, будут лишены визы. По данным Bloomberg, запрет аренды мотоциклов вероятно связан с поведением российских и украинских туристов. В феврале 2023 года местные стражи порядка задержали россиянина, который находясь в состоянии опьянения, управлял мотоциклом и врезался в другого водителя. Также в январе 2023 года в аварии погибли россиянин и украинец.