Մինչեւ պատմության մեջ երկրին սպառնացող առաջին դեֆոլտը մի քանի պահեստային օր ունենալով՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Քեւին Մակքարտին կիրակի վերջնական համաձայնության են եկել երկրի պետական պարտքի շեմը բարձրացնելու գործարքի մասին, տեղեկացրել է The Associated Press-ը։
Դեմոկրատ նախագահն ու հանրապետական խոսնակը ելույթ են ունեցել ուշ երեկոյան, երբ բանակցությունների մասնակիցները շտապել են պատրաստել եւ հրապարակել օրինագծի տեքստը՝ դիտարկման համար, փոխզիջումներով, որոնց հազիվ թե կաջակցեն ծայրահեղ աջ ու ձախ թեւերը։ Դրա փոխարեն ղեկավարներն աշխատում են, որպեսզի ձեռք բերեն քաղաքական շրջանակների աջակցությունը, քանի որ Կոնգրեսը շտապում է քվեարկություն անցկացնել մինչեւ հունիսի 5-ը, որպեսզի կանխի կործանարար դաշնային դեֆոլտը։
«Լավ նորություններ,- ասել է Բայդենը կիրակի երեկոյան Սպիտակ տանը,- Համաձայնագիրը կանխում է հնարավոր ճգնաժամերից ամենավատը՝ դեֆոլտը, առաջին անգամ մեր երկրի պատմության մեջ։ Հանում է աղետալի դեֆոլտի սպառնալիքն օրակարգից»։
Նախագահը կոչ է արել Կոնգրեսի երկու կուսակցություններին միավորվել օրենքի շուտափույթ ընդունման համար։ «Խոսնակը եւ ես ամենասկզբից հստակ հասկանալ տվեցինք, որ առաջ ընթանալու միակ ճանապարհը երկկուսակցական համաձայնությունն է»,- ասել է նա։
Փաթեթի կենտրոնական տարրը երկամյա բյուջետային համաձայնությունն է, որը նախատեսում է ծախսերի պահպանում 2024թ. մակարդակով եւ դրանց ավելացում 1 տոկոսով 2025թ.՝ երկու տարով պարտքի սահմանաչափի բարձրացման դիմաց։
Գործարքը կնքվել է այն բանից հետո, երբ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը Կոնգրեսին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է իր պարտքային պարտավորությունների դեֆոլտ հայտարարել մինչեւ հունիսի 5-ը՝ չորս օր ավելի ուշ, քան ենթադրվում էր մինչ այդ,- եթե օրենսդիրները ժամանակին դաշնային պարտքի շեմի բարձրացման միջոցներ չձեռնարկեն։

With days to spare before a potential first-ever government default, US President Joe Biden and House Speaker Kevin McCarthy reached final agreement Sunday on a deal to raise the nation’s debt ceiling and worked to ensure enough support in Congress to pass the measure in the coming week, AP reported.
The Democratic president and Republican speaker spoke late in the day as negotiators rushed to draft and post the bill text for review, with compromises that neither the hard-right or left flank is likely to support. Instead, the leaders are working to gather backing from the political middle as Congress hurries toward votes before a June 5 deadline to avert a damaging federal default.
“Good news,” Biden declared Sunday evening at the White House.
“The agreement prevents the worst possible crisis, a default, for the first time in our nation’s history,” he said. “Takes the threat of a catastrophic default off the table.”
The US president urged both parties in Congress to come together for swift passage. “The speaker and I made clear from the start that the only way forward was a bipartisan agreement,” he said.
Central to the compromise is a two-year budget deal that would essentially hold spending flat for 2024, while boosting it for defense and veterans, and capping increases at 1% for 2025. That’s alongside raising the debt limit for two years, pushing the volatile political issue past the next presidential election.
The deal came together after Treasury Secretary Janet Yellen told Congress that the United States could default on its debt obligations by June 5—four days later than previously estimated—unless lawmakers take timely action to raise the federal debt ceiling.