Մինչեւ պատմության մեջ երկրին սպառնացող առաջին դեֆոլտը մի քանի պահեստային օր ունենալով՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Քեւին Մակքարտին կիրակի վերջնական համաձայնության են եկել երկրի պետական պարտքի շեմը բարձրացնելու գործարքի մասին, տեղեկացրել է The Associated Press-ը։
Դեմոկրատ նախագահն ու հանրապետական խոսնակը ելույթ են ունեցել ուշ երեկոյան, երբ բանակցությունների մասնակիցները շտապել են պատրաստել եւ հրապարակել օրինագծի տեքստը՝ դիտարկման համար, փոխզիջումներով, որոնց հազիվ թե կաջակցեն ծայրահեղ աջ ու ձախ թեւերը։ Դրա փոխարեն ղեկավարներն աշխատում են, որպեսզի ձեռք բերեն քաղաքական շրջանակների աջակցությունը, քանի որ Կոնգրեսը շտապում է քվեարկություն անցկացնել մինչեւ հունիսի 5-ը, որպեսզի կանխի կործանարար դաշնային դեֆոլտը։
«Լավ նորություններ,- ասել է Բայդենը կիրակի երեկոյան Սպիտակ տանը,- Համաձայնագիրը կանխում է հնարավոր ճգնաժամերից ամենավատը՝ դեֆոլտը, առաջին անգամ մեր երկրի պատմության մեջ։ Հանում է աղետալի դեֆոլտի սպառնալիքն օրակարգից»։
Նախագահը կոչ է արել Կոնգրեսի երկու կուսակցություններին միավորվել օրենքի շուտափույթ ընդունման համար։ «Խոսնակը եւ ես ամենասկզբից հստակ հասկանալ տվեցինք, որ առաջ ընթանալու միակ ճանապարհը երկկուսակցական համաձայնությունն է»,- ասել է նա։
Փաթեթի կենտրոնական տարրը երկամյա բյուջետային համաձայնությունն է, որը նախատեսում է ծախսերի պահպանում 2024թ. մակարդակով եւ դրանց ավելացում 1 տոկոսով 2025թ.՝ երկու տարով պարտքի սահմանաչափի բարձրացման դիմաց։
Գործարքը կնքվել է այն բանից հետո, երբ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը Կոնգրեսին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է իր պարտքային պարտավորությունների դեֆոլտ հայտարարել մինչեւ հունիսի 5-ը՝ չորս օր ավելի ուշ, քան ենթադրվում էր մինչ այդ,- եթե օրենսդիրները ժամանակին դաշնային պարտքի շեմի բարձրացման միջոցներ չձեռնարկեն։

Имея в запасе всего несколько дней до грозящего стране первого в истории дефолта правительства, президент США Джо Байден и спикер Палаты представителей Кевин Маккарти достигли в воскресенье окончательного соглашения о сделке по повышению потолка госдолга страны, сообщает The Associated Press.
Президент-демократ и спикер-республиканец выступили поздно вечером, когда участники переговоров поспешили подготовить и опубликовать текст законопроекта для рассмотрения, с компромиссами, которые вряд ли поддержат ни крайне правый, ни левый фланг. Вместо этого лидеры работают над тем, чтобы заручиться поддержкой политических кругов, поскольку Конгресс спешит с голосованием до крайнего срока 5 июня, чтобы предотвратить разрушительный федеральный дефолт.
«Хорошие новости, - заявил Байден в воскресенье вечером в Белом доме, -  Соглашение предотвращает наихудший из возможных кризисов, дефолт, впервые в истории нашей страны. Снимает угрозу катастрофического дефолта со стола».
Президент призвал обе партии в Конгрессе объединиться для скорейшего принятия закона. «Спикер и я с самого начала ясно дали понять, что единственным путем вперед является двухпартийное соглашение», - сказал он.
Центральным элементом пакета является двухлетнее бюджетное соглашение, которое предусматривает сохранение расходов на прежнем уровне в 2024 году и увеличение их на 1% в 2025 году в обмен на повышение лимита долга на два года.
Сделка была заключена после того, как министр финансов Джанет Йеллен заявила Конгрессу, что США могут объявить дефолт по своим долговым обязательствам к 5 июня - на четыре дня позже, чем предполагалось ранее, - если законодатели не примут своевременных мер по повышению потолка федерального долга.