Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Պեկա Հաավիստոն ասել է, որ ԵԱՀԿ-ն կարող է դադարեցնել գոյությունը որպես կազմակերպություն, տեղեկացրել է ERR-ն։
Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) կբախվի ճգնաժամի հաջորդ վեց ամսում, քանի որ Ռուսաստանը եւ Բելառուսը հավանություն չեն տալիս 2024թ. Էստոնիայի նախագահությանը կազմակերպությունում, նշել է ԶԼՄ-ն։
Հաավիստոն հայտարարել է, որ  կազմակերպությունը կարող է դադարեցնել գոյությունը 2024թ.։ Էստոնիայից հետո նախագահությունը պետք է անցնի Ֆինլանդիային, տեղեկացրել է Yle-ը։
ԵԱՀԿ նախագահությունը 2022թ. անցել է Լեհաստանին եւ ներկայում Հյուսիսային Մակեդոնիայի ձեռքում է։ Կազմակերպության աշխատանքը ղեկավարում է երկրի արտաքին գործերի նախարար  Բուժար Օսմանին։
ԵԱՀԿ կանոններով՝  փոխատեղվող նախագահությունը պետք է արժանանա բոլոր անդամների հավանությանը։ Էստոնիան չի ցանկանում հրաժարվել իր նախագահությունից։
ԵԱՀԿ-ն հիմնվել է Բուդապեշտում 1994թ., երբ անվտանգության եւ համագործակցոթյան խորհրդակցությունները ավարտվել են առանձին կազմակերպության ստեղծմամբ։ Առաջին նման հանդիպումը տեղի է ունեցել Ֆինլանդիայի նախագահ Ուրհո Կեկոնենի նախաձեռնությամբ, 1975թ. Հելսինկիում։

Министр иностранных дел Финляндии Пекка Хаависто предупредил, что ОБСЕ может прекратить свое существование как организация, передает ERR.
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) столкнется с кризисом в течение следующих шести месяцев, поскольку Россия и Беларусь неохотно одобряют председательство Эстонии в организации в 2024 году, отмечает СМИ.
Министр иностранных дел Финляндии заявил, что организация может прекратить свое существование без председательства и консенсуса в 2024 году. После Эстонии председательство должно перейти к Финляндии, сообщает Yle.
Председательство в ОБСЕ перешло к Польше в 2022 году и в настоящее время находится в руках Северной Македонии. Работу организации курирует министр иностранных дел страны Бужар Османи.
Правила ОБСЕ гласят, что ротационное председательство должно быть одобрено всеми членами. Эстония не хочет отказываться от своего председательства.
ОБСЕ была основана в Будапеште в 1994 году, когда последовательные совещания по безопасности и сотрудничеству завершились созданием отдельной организации. Первая такая встреча была проведена по инициативе президента Финляндии Урхо Кекконена в Хельсинки в 1975 году.