Երկուշաբթի զինված բախումներ են սկսվել Տրիպոլիում, Էզ-Զավիա քաղաքի (Տրիպոլիից արեւմուտք) աշխարհազորայինների եւ ուժայինների միջեւ, որոնց աջակցում է Լիբիայի Ազգային միաբանության կառավարությունը (ԱՄԿ)՝ վարչապետ Աբդել Համիդ Դբեյբայի գլխավորությամբ, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով AlHadath հեռուստաալիքին։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ բախումներն սկսվել են մայրաքաղաքի կենտրոնում, ԱՄԿ-ի կենտրոնատեղիից ոչ հեռու, ինչպես նաեւ քաղաքի արեւմտյան շրջաններից մեկում։ Շտապօգնության ծառայությունը հայտարարել է ծառայության մակարդակի բարձրացման մասին Տրիպոլիում եւ արվարձաններում։ Տուժածների մասին տեղեկություններ առայժմ չկան։
Անցած շաբաթ ԱՄԿ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր ռազմական գործողություն սկսելու մասին վառելիքի մաքսանենգությամբ, թմրանյութերի եւ մարդկանց վաճառքով զբաղվող զինված ավազակախմբերից արեւմտյան ափը մաքրելու համար։ Մի քանի օրվա ընթացքում անօդաչուները հարվածել են Ազ-Զավիա քաղաքի շրջաններին, որտեղ գտնվում է երկրում ամենամեծ նավթավերամշակման գործարանը, նավահանգստային շինություններին Միջերկրական ծովի Էլ-Մայա բնակավայրում եւ լիբիական այլ նավահանգստային քաղաքներին։
ԱՄԿ ռազմական գործողությունը քննադատություն է առաջացրել Լիբիայի այլ իշխանությունների կողմից։ Լիբիայի Բարձրագույն  պետական խորհրդի (ԲՊԽ) ղեկավար Հալեդ ալ-Միշրին պահանջել է «հետ կանչել Դբեյբայի՝ անօդաչուներ օգտագործելու իրավունքը»։ Նրա համոզմամբ՝ ԱՄԿ ղեկավարը «անօդաչուներն օգտագործում է, որպեսզի վախեցնի իր քաղաքական հակառակորդներին»։ Լիբիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչը դատապարտել է Էզ-Զավիայի ռմբակոծումները՝ նշելով, որ այդ հատուկ գործողությունները «կարող են խափանել երկրում համընդհանուր ընտրությունների նախապատրաստման գործընթացը»։

Вооруженные столкновения начались в понедельник в Триполи между ополченцами из города Эз-Завия, расположенного к западу от Триполи, и силовиками, поддерживающими Правительство национального единства (ПНЕ) Ливии во глава с премьер-министром Абдель Хамидом Дбейбой, передает ТАСС со ссылкой на телеканал AlHadath.
По данным телеканала, стычки вспыхнули в самом центре столицы, неподалеку от штаб-квартиры ПНЕ, а также в одном из районов на западе города. Служба скорой помощи объявила о повышении уровня готовности во всех своих отделениях в Триполи и его окрестностях. Информация о пострадавших пока не поступала.
На прошлой неделе Минобороны ПНЕ сообщило о начале военной операции по зачистке районов западного побережья от вооруженных банд, занимающихся контрабандой горючего, торговлей наркотиками и людьми. В течение нескольких дней беспилотники наносили удары по окраинам города Эз-Завия, где находится крупнейший в стране нефтеперерабатывающий завод, портовым сооружениям близ местечка Эль-Майя на побережье Средиземного моря, а также окрестностям других ливийских приморских городов.
Военная операция ПНЕ вызвала критику со стороны других ливийских властей. Глава Высшего государственного совета (ВГС) Ливии Халед аль-Мишри потребовал «отозвать имеющееся у Дбейбы право на использование беспилотников». По убеждению главы ВГС, глава ПНЕ «использует беспилотники, чтобы запугать своих политических противников». Представитель ливийского парламента осудил бомбардировки Эз-Завии, указав, что подобные спецоперации «могут подорвать процесс подготовки к всеобщим выборам в стране».