Volkswagen-ը բանակցություններ է վարում Tesla-ի հետ լիցքավորման Հյուսիամերիկյան ստանդարտի (NACS) ընդունման վերաբերյալ՝ միանալով մի շարք ավտոարտադրողների եւ լիցքավորման սարքեր արտադրողների հետ, որոնք ստեղծում են այդ տեխնոլոգիան, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Ford-ը, General Motors-ը եւ ChargePoint-ը մտնում են այն ընկերությունների մեջ, որոնք ստորագրել են Tesla-ի լիցքավորման նախագիծը։
«Volkswagen Group-ը ներկայում գնահատում է Tesla-ի NACS-ն ներդնելու հնարավորությունը Հյուսիսային Ամերիկայի իր հաճախորդների համար»,- ասել են գերմանական ավտոարտադրողի ներկայացուցիչները։
Electrify America-ն (ընկերության մասնաճյուղ, որն ստեղծում է լիցքավորման ցանցեր էլեկտրամեքենաների համար) ունի ավելի քան 850 լիցքավորման կայաններ մոտ 4 000 լիցքավորման սարքերով ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում։
NACS-ին անցնելու ժամանակ ընկերությունը կշարունակի առաջարկել լիցքավորման կոմբինացված համակարգեր (Combined Charging System)։ Polestar էլեկտրամեքենաների շվեդական արտադրողը համաձայնագիր է ստորագրել Tesla-ի հետ, որպեսզի ընկերության Supercharger ցանցը հասանելի դարձնի ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի իր հաճախորդների համար։
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության տվյալներով՝ Tesla-ի Supercharger ցանցին բաժին է ընկնում արագ լիցքավորվող սարքերի ընդհանուր թվի 60 տոկոսն ԱՄՆ-ում։

Volkswagen is in talks with Tesla to adopt its North American Charging Standard (NACS) technology, while the German automaker's charging network unit Electrify America has already agreed to use the system, Reuters reported.
The announcement comes as a slew of automakers and charging equipment makers choose Tesla's charging design on concerns of losing out on customers if they offer only the Combined Charging System (CCS) design, which is backed by automakers like Volkswagen and Hyundai Motor.
Ford, General Motors, and ChargePoint are among the companies that have signed up for Tesla's charging design in the past few weeks.
"Volkswagen Group and its brands are currently evaluating the implementation of the Tesla North American Charging Standard (NACS) for its North American customers," Volkswagen said.
Electrify America, Volkswagen's EV charging network unit, has more than 850 charging stations with about 4,000 chargers in the United States and Canada.
During the NACS transition, Electrify America will continue to offer the widely used CCS connector.
Separately, Polestar has signed an agreement with Tesla to make available its charging network to the customers of the Swedish electric vehicle maker in the United States and Canada.
Tesla's Superchargers account for about 60% of the total number of fast chargers in the United States, according to the US Department of Energy.