Տարբերություն չկա, թե ով կդառնա Հայաստանի հաջորդ նախագահ: Այդ բառերը Nouvelles d`Arménie ամսագրին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է աշխարհահռչակ շանսոնյե, Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրը:
Նա նշել է, որ իր միակ ցանկությունն է բաց տեսնել հայ-թուրքական սահմանը, որը հնարավորություն կտա Հայաստանին մի քիչ շնչել: «Հայաստանը տառապում է, եւ ամեն օր Հայաստանը դատարկվում է: Կարճ ժամանակ անց այն ուղղակի կդառնա խխունջ. ո՞ւմ է դա դուր գալու: Մաֆիոզիների՞ն: Ու հարյուր հազարավոր աղքատներ կսփռվեն ողջ աշխարհով մեկ: Այդ իրողություններն ինձ անհանգստացնում են», - խոստովանել է Ազնավուրը, հավելելով, որ այդ իրավիճակում հայերը շարունակում են կենտրոնանալ «ցեղասպանություն» բառի վրա, որը թուրքերը վիճարկում են:
«Եվ այսպես, ես հարցնում եմ թուրքերին, եթե դա ցեղասպանություն չէ, ապա ինչպե՞ս կոչել ժողովրդի ոչնչացումը: Ինչպե՞ս եք դուք դա ժամանակին անվանել: Ինպե՞ս էր Աթաթյուրքը որակավորել այդ իրավիճակը: Ինչպե՞ս դա կկոչվեր մինչեւ «ցեղասպանություն» բառը գտնելը: Կոտորա՞ծ: Հայերի կոտորա՞ծ: Եթե դուք չեք ուզում օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը, գոնե խոստովանեք, որ դա կոտորած է եղել: Եթե մենք դրան հասնենք, մենք մեծ հաջողություն կունենանք», - ասել է Ազնավուրը:
Մինչդեռ, նրա կարծիքով, քանի դեռ հայերը խոսում եւ խոսում են Ցեղասպանության մասին, նույն թուրքերը հարստանում են եւ զբաղեցնում են էլ ավելի մեծ տեղ արեւի տակ: «Նրանք արդեն «Մեծ քսանյակի» անդամ են: Նրանք արդեն չեն անհանգստանում Եվրամիություն ընդունվելու մասին: Իսկ ո՞ւր ենք գնում մենք: Հայաստանը լուրջ վտանգի մեջ է, եւ բոլորը հապաղում են «ցեղասպանություն» բառի վրա: Ես չեմ տեսնում, թե ինչում դա կարող է օգնել երկրին առաջ գնալու: Ո՞ւր է տանում մեզ այդ տրամաբանությունը», - հարցադրում է հնչեցրել Ազնավուրը:

PARIS. – No difference who will be Armenia’s next President, famous French-Armenian singer, current Ambassador of Armenia to Switzerland Charles Aznavour said at an exclusive interview with Nouvelles d`Arménie.
Aznavour’s only desire is to have open Armenian-Turkish borders, which will allow Armenia to breathe a little.
“Armenia suffers and gets abandoned every day. Thousands of poor Armenians scatter in the world. This is the reality, which worries me,” confessed the singer and added that Armenians are concentrated on the word ‘genocide’, which the Turks dispute.
“So I ask the Turks, if it is not genocide, then how to call the annihilations of a nation? How would have Ataturk himself qualified the situation? How would it have been called before the term ‘genocide’ was originated? Was it massacre? If the Turks do not want to use the word genocide, let them at least admit that it was massacre. It will also be a great success, if we achieve it,” Aznavour believes.
Besides, when Armenians dwell on genocide, Turks develop. Armenia is in a serious trouble and still goes on stumbling at the word ‘genocide’. I do not see how it contributes to the state going ahead.  Where is the logic? Aznavour asks.