Ցեղասպանության ընդհանուր մերժումը մասնավորից վատ է, սակայն մասնավոր մերժումը եւս անընդունել է: Այդ մասին Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին:
Նա կարեւոր է համարում Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Սարկոզիի խոսքով այդ քայլը Ֆրանսիան ու Հայաստանը կհամարեին խաղաղության եւ հաշտեցման ժեստ. «Երկարատեւ խաղաղությունը չի կարող համատեղվել տանջանքների ու պատմական փաստերի մերժման հետ, սակայն եթե Թուրքիան չգնա այդ քայլին եւ շարունակի հերքել փաստերը, ապա Ֆրանսիան Ցեղասպանության մերժման քրեականացման ուղղությամբ կարող է դիմել այլ քայլերի:
Միեւնույն ժամանակ Սարկոզին նշել է, որ Ֆրանսիան չի կարող Թուրքիայի հետ խոսել վերջնագրերով. «Եթե դուք կարող եք կարդալ տողատակը, ապա կհասկանաք, որ ժամանակն անվերջ չէ եւ 1915 թվականի Ցեղասպանությունից բավական երկար ժամանակ է անցել մտորումների համար»:
Սարկոզին հույս է հայտնել, որ թուրքական հասարակությունը եւ իշխանությունները իմաստուն կգտնվեն: Ֆրանսիայի նախագահը Թուրքիային համարում է յուրօրինակ կամուրջ արեւելքի եւ արեւմուտքի միջեւ, սակայն ապագայում եւս այդ երկրին չի տեսնում Եվրամիության կազմում:

Общее отрицание хуже частного отрицания, хотя я и частное отрицание не приемлю. Об этом на совместной конференции с президентом Армении в Ереване 7 октября заявил президент Франции Николя Саркози.
Он отметил важность того, чтобы такое крупное государство как Турция признало черные страницы истории – Геноцид армян, Франция и Армения сочли бы это жестом мира и примирения: «Длительный мир не может быть сопряжен с отрицанием страданий, отрицанием исторических фактов, однако если Турция не пойдет на такой шаг и будет продолжать отрицать факты, Франция могла бы предпринять другие шаги в плане криминализации отрицания Геноцида».
В тоже время глава французского государства подчеркнул, что Франция не может разговаривать с Турцией в ультимативном порядке: «Если вы можете прочесть между строк, то поймете, что время не бесконечно, и с момента совершения Геноцида 1915 года прошло достаточно времени для раздумий».
Все же выразив надежду, что турецкая общественность и власти окажутся достаточно мудрыми, он напомнил, что считает Турцию своеобразным мостом между востоком и западом, отметил ее роль и успехи и одновременно сказал, что в будущем не видит Турцию в ЕС.