Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) հայտարարություն է տարածել, որում նշում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է մարդասիրական կոնսենսուսի հասնեն՝ ԼՂ-ում մարդկանց տառապանքը թեթեւացնելու համար։
Կազմակերպության տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ չնայած համառ ջանքերին, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) ներկայումս չի կարողանում մարդասիրական օգնություն հասցնել խաղաղ բնակչությանը Լաչինի միջանցքով կամ որևէ այլ ճանապարհով, ներառյալ Աղդամը: Նշվում է, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն՝ կողմերը պետք է թույլ տան կարիքավոր քաղաքացիական անձանց համար մարդասիրական օգնության արագ և անարգել փոխանցումը, ինչը ներառում է բժշկական պարագաներ և առաջին անհրաժեշտության սնունդ:
«Կազմակերպությունը կոչ է անում համապատասխան որոշումներ կայացնողներին թույլ տալ ԿԽՄԿ-ին վերսկսել իր հիմնական հումանիտար գործողությունները այդ տարածքում։ Տասնյակ հազարավոր մարդիկ ապավինում են այս ճանապարհներով իրենց հասնող մարդասիրական օգնությանը: Քաղաքացիական բնակչությունն այժմ կյանքի համար անհրաժեշտ դեղամիջոցների,  առաջին անհրաժեշտության պարագաների կարիք ունի, ինչպիսիք են հիգիենայի միջոցները և մանկական կաթնախառնուրդը։ Մրգերի, բանջարեղենի և հացի պաշարները հետզհետե սակավանում եւ թանկանում են, մինչ որոշ այլ պարենային ապրանքներ, ինչպիսիք են կաթնամթերքը, արևածաղկի ձեթը, հացահատիկը, ձուկը և հավը այլեւս հասանելի չեն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Կազմակերպությունը նշել է, որ վերջին անգամ մի քանի շաբաթ առաջ է ԿԽՄԿ-ին թույլատրվել բժշկական պարագաներ և առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքներ տեղափոխել։
«Մարդասիրական օգնությամբ մեր ավտոշարասյուները փրկօղակ են այս տարածաշրջանի բնակչության համար։ Մինչ այդ շարասյուների անցուդարձն արգելափակված է, մենք մտահոգված ենք, որ մարդասիրական իրավիճակը կվատթարանա։ Մենք ամենից շատ անհանգստացած ենք նրանց համար, ովքեր չեն կարող իրենք իրենց օգնել։   Հատկապես ռիսկի տակ են հիվանդներն ու խրոնիկ հիվանդություններով տառապող մարդիկ, ինչպես նաև ծերերը, անօգնական մարդիկ և երեխաները։ Որպեսզի կարողանանք գործել այստեղ, մեզ անհրաժեշտ է, որ  կողմերը մարդասիրական կոնսենսուսի հասնեն։ Սա կյանքեր փրկող աշխատանք է և պետք է թույլատրվի, որ այն շարունակվի», – ասել է ԿԽՄԿ Եվրասիայի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Արիանա Բաուերը, որի խոսքը մեջբերվում է հաղորդագրությունում։
Կազմակերպությունը նշել է, որ դեկտեմբերից սկսած բժշկական անհապաղ օգնության կարիք ունեցող ավելի քան 600 քաղաքացու է հաջողվել տարհանել, որոնցից 24-ին՝ վերջին օրերի ընթացքում։
Նշվում է, որ ԿՄԽԿ-ն շարունակում է երկխոսությունը կողմերի հետ եւ պատրաստ է վերսկսել իր մարդասիրական գործունեությունը կոնսենսուսի հասնելուն պես։

Международный комитет Красного Креста (МККК) выступил с заявлением о необходимости достижения Арменией и Азербайджаном гуманитарного консенсуса, чтобы облегчить страдания людей в Нагорном Карабахе.
В распространенном организацией сообщении отмечается, что, несмотря на упорные усилия, МККК в настоящее время не может доставить гуманитарную помощь мирному населению через Лачинский коридор или каким-либо другим путем, включая Агдам. Отмечается, что в соответствии с международным гуманитарным правом стороны должны разрешить быструю и беспрепятственную передачу гуманитарной помощи нуждающимся гражданским лицам, включая медицинские принадлежности и продукты первой необходимости.
«Организация призывает лиц, принимающих соответствующие решения, разрешить МККК возобновить свои основные гуманитарные операции в этом районе. Десятки тысяч людей полагаются на гуманитарную помощь, доходящую до них этими путями. Гражданское население сейчас нуждается в жизненно важных лекарствах, предметах первой необходимости, таких как средства гигиены и детские смеси
Запасы фруктов, овощей и хлеба сокращаются и становятся все дороже, в то время как некоторые другие продукты питания, такие как молочные продукты, подсолнечное масло, крупы, рыба и курица больше не доступны», - говорится в сообщении.
Организация отмечает, что в последний раз МККК было разрешено перевозить медицинские принадлежности и продукты первой необходимости несколько недель назад. «Наши автоколонны с гуманитарной помощью – спасательный круг для населения региона. Покуда проезд автоколонн запрещен, мы встревожены ухудшением гуманитарной ситуации. Наибольшее беспокойство вызывает состояние тех, кто не может позаботиться о себе. Особые опасения вызывает состояние больных хроническими заболеваниями, пожилых людей, детей. Чтобы мы могли действовать здесь, нам нужно, чтобы стороны достигли гуманитарного консенсуса. Это работа по спасению жизней, и она должна быть продолжена», – сказала региональный директор МККК по Евразии Ариана Бауэр, слова которой приводятся в сообщении.
Организация сообщает, что с декабря удалось эвакуировать более 600 граждан, нуждающихся в немедленной медицинской помощи, 24 из них за последние дни.
Отмечается, что МККК продолжает диалог со сторонами и готов возобновить свою гуманитарную деятельность после достижения консенсуса.