Թայվանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Լայ Ցինդեն կայցելի Պարագվայ՝ մասնակցելու նորընտիր նախագահ Սանտյագո Պենյայի երդմնակալության արարողությանը։ Նա այստեղից տարանցմամբ կայցելի Նյու Յորք եւ Սան Ֆրանցիսկո, չորեքշաբթի ասել է կղզու արտաքին գործերի փոխնախարար Յույ Դալեյը։
Յույ Դալեյը, որի խոսքերը մեջբերել է CNA-ը, նշել է, որ ուղեւորությունը կայանալու է օգոստոսի 12-18-ը։
«(Պատվիրակությունը) օգոստոսի 12-ին տարանցմամբ կլինի Նյու Յորքում, 13-ին կհեռանա ԱՄՆ-ից, օգոստոսի 14-ի առավոտյան կմեկնի Պարագվայ, 15-ին կմասնակցի Պարագվայի նորընտիր նախագահ Սանտյագո Պենյայի երդմնակալության արարողությանը, իսկ 16-ի առավոտյան կհեռանա Պարագվայից, այդ օրվա երկրորդ կեսին տարանցմամբ կլինի Սան Ֆրանցիսկոյում, 17-ի առավոտյան կհեռանա ԱՄՆ-ից եւ 18-ին կվերադառնա Թայվան»,- ասել է Յույ Դալեյը։
Ավելի վաղ Թայվանի Կենտրոնական տեղեկատվական գործակալությունը (CNA) տեղեկացրել էր, որ Լայ Ցինդեն կգլխավորի կղզու պատվիրակությունը, որը կմասնակցի Պարագվայի նորընտրի նախագահ Սանտյագո Պենյայի երդմնակալության արարողությանն օգոստոսին։

Заместитель главы администрации Тайваня Лай Циндэ во время поездки в Парагвай на церемонию инаугурации избранного президента Парагвая Сантьяго Пеньи, транзитом посетит Нью-Йорк и Сан-Франциско, заявил в среду заместитель министра иностранных дел острова Юй Далэй.
Юй Далэй, слова которого приводит CNA, уточнил, что поездка состоится с 12 по 18 августа.
«(Делегация) 12 числа прибудет транзитом в Нью-Йорк, а 13 числа покинет США, утром 14 числа прибудет в Парагвай, 15-го примет участие в инаугурации избранного президента Парагвая Сантьяго Пеньи, а 16 утром покинет Парагвай, во второй половине этого дня прибудет транзитом в Сан-Франциско, 17 числа утром покинет США и 18 вернется на Тайвань», - сказал Юй Далэй.
Ранее Центральное информационное агентство (CNA) Тайваня сообщало, что Лай Циндэ возглавит делегацию от острова, которая примет участие в церемонии инаугурации избранного президента Парагвая Сантьяго Пеньи в августе.