Ճապոնիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտնել է, որ պատժամիջոցների նոր փաթեթի համաձայն՝ Տոկիոն 758 դիրքով ընդլայնել է Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանման համար արգելված ապրանքների ցանկը։ Այս մասին հայտնում է գերատեսչության կայքը։
Գերատեսչությունն ընդգծում է, որ արգելքն ուժի մեջ է մտնում օգոստոսի 9-ից։ Սահմանափակումները վերաբերում են լուսանկարչության և նկարահանման նյութերին, ինչպես նաև օգտագործված հագուստին: Բացի այդ Ռուսաստան կարգելվի ներմուծել քիմիական արդյունաբերության արտադրանք, պլաստմասսա, կաուչուկ և դրանից պատրաստված ապրանքներ, օրինակ՝ խոշոր մեքենաների անվադողեր, ինչպես նաև էլեկտրական ապրանքներ, լոկոմոտիվներ և երկաթուղային վագոններ։
Նախարարությունն արգելել է նաև փայտի և փայտյա իրերի, թղթի և ստվարաթղթի, գծագրերի և սխեմաների, քարի, գիպսի, ցեմենտի, ոչխարի և այլ կենդանիների բրդի, բամբակի և բամբակյա արտադրանքի ներմուծումը Ռուսաստանի Դաշնություն։ Պատժամիջոցների ցանկում ներառվել են նաև մետաղներ՝ պղինձ, նիկել, ալյումին, կապար, ցինկ, անագ, ինչպես նաև ոչ թանկարժեք մետաղներից պատրաստված արտադրանք։
Սրանից առաջ, Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն ասել էր, որ Ճապոնիայի կառավարությունը դեռ չի հաստատել Ռուսաստան 1,9 լիտրը գերազանցող  ծավալի շարժիչով նոր և օգտագործված մեքենաների արտահանումն արգելելու ծրագրերը։

В Министерстве экономики Японии заявили, что в рамках нового санкционного пакета Токио расширил список товаров, запрещенных к экспорту в Российскую Федерацию на 758 позиций. Об этом сообщается на сайте ведомства.
В ведомстве подчеркивают, что запрет вступает в силу с 9 августа. Рестрикции распространяются на материалы для фото- и киносъемки, а также бывшую в употреблении одежду. Также в Россию запретят ввозить продукцию химической промышленности, пластмассу, резину и изделия из нее, например, шины для крупногабаритных автомобилей, а также электротовары, локомотивы и вагоны для железных дорог.
Министерство также запретило ввозить в РФ дерево и изделия из него, бумага и картон, чертежи и схемы, камень, гипс, цемент, овечья шерсть и шерсть животных, хлопок и хлопковые изделия. В санкционный список включили металлы: медь, никель, алюминий, свинец, цинк, олово, а также изделия из недрагоценных металлов.
До этого генсекретарь кабмина Японии Хирокадзу Мацуно сообщил, что японское правительство пока не подтверждает планы запретить экспорт в Россию новых и подержанных машин с моторами объемом свыше 1,9 л.