Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը եւ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Վլադիվոստոկում այցելել են Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի «Մարշալ Շապոշնիկով» ֆրեգատ, տեղեկացրել է «Ինտերֆաքսը»։
Ֆրեգատը կայանել է Ուլիս ծովածոցում։ Բարձր հյուրերին դիմավորել է նավի հրամանատար, երկրորդ կարգի կապիտան Սերգեյ Մերկուլովը։ Նավի բնութագրերի եւ հականավային սպառազինության՝ տորպեդային սարքերի եւ РБУ-6000 ռեակտիվ ռմբարկուների մասին պատմել է Ռուսաստանի ռազմածովային նավատորմի գլխավոր հրամանատար, ծովակալ Նիկոլայ Եվմենովը։
«Մարշալ Շապոշնիկով» ֆրեգատը կառուցվել է 1980-ականների կեսերին՝ որպես մեծ հականավակային նավ, մի քանի տարի առաջ արդիականացվել է, արդիականացման ընթացքում նավի վրա տեղադրվել է ժամանակակից սպառազինություն։

Лидер КНДР Ким Чен Ын и министр обороны РФ Сергей Шойгу прибыли на фрегат Тихоокеанского флота «Маршал Шапошников» во Владивостоке, сообщает «Интерфакс».
Фрегат пришвартован в бухте Улисс. Высоких гостей встретил на борту командир корабля капитан второго ранга Сергей Меркулов. О характеристиках корабля и противолодочного вооружения, расположенного на верхней палубе и надстройках, - четырехтрубных торпедных аппаратах и реактивных бомбометах РБУ-6000 - рассказал главнокомандующий Военно-Морским флотом России адмирал Николай Евменов.
Фрегат «Маршал Шапошников», построенный в середине 1980-х годов как большой противолодочный корабль проекта 1155 несколько лет назад прошёл глубокую модернизацию, в ходе которой на него было установлено современное вооружение.