ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում «Պայթեց փաշինյանական մարտի 1-յան սուտ փուչիկը» վերտառությամբ գրառում է արել, որում ասվում է․
«Այսօր արդեն կիսապաշտոնական լուր տարածվեց, որ կարճվելու է մարտի 1-ի գործով նախկինում եզակի ձերբակալված եւ սպանության մեջ մեղադրվող ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատարի նախկին տեղակալ, շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Գեղամ Պետրոսյանը:
Նրան կալանավորեցին մեծ քարոզչությամբ, 70-ամյա սպային պահեցին կալանքի տակ, թույլ չտվեցին կնոջ հուղարկավորությանը մասնակցի։
Գեղամ Պետրոսյանի անունը ծառայեցրին իբր մարտի 1-ի լիակատար բացահայտման մասին փաշինյանական քինախնդիր մոլագարության հանրային քարոզչության համար։
Ավելին, դեռ մեղադրանք չառաջադրված, միայն կալանքի մասին ՀՔԾ հաղորդագրության տարածումից հետո Փաշինյանը սկսեց այն շահարկել։ «Այս պայմաններում, եթե ՀՔԾ-ն կարողացել է հասնել նրան, որ կոնկրետ մարդ ձերբակալի, ես ուղղակի այդ լուրը իմանալուց հետո, բնականաբար, շատ նաև էմոցիոնալ պահեր եմ ապրել»… 2019 թվականի հունիսի 5-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Մարտի 1-ի գործով սպանության կասկածանքով Գեղամ Պետրոսյանի ձերբակալման փաստին։
Չորս տարի անց պարզվեց, որ Փաշինյանն ու իր կամակատար իրավապահ համակարգը մոլորեցրել են հանրությանը։ Պետրոսյանն անմեղ է։ Ասել է թե՝ մարտի 1-ի լիակատար բացահայտում փաշինյանական օպերացիան էլ ծառայում էր սեփական մեղքերը քողարկելու ու հանրության աչքին կեղծ թիրախներ նշանակելու համար։ Ու եթե ձերբակալման լուրից նիկոլը «շատ էմոցոնալ պահեր է ապրել», թերեւս իրականում մի փոքր հանգստացել է, որ այլոց ձերբակալվելով ինքը սկսում է մաքրվել մարտ 1-յան ոճրագրոծության կազմակերպման մեղքից»։

Депутат фракции «Армения» Национального собрания РА Гегам Манукян на своей странице в Facebook опубликовал запись под заголовком «Ложный пашиняновский первомартовский пузырь лопнул».
«Сегодня распространилась полуофициальная новость о том, что дело бывшего заместителя командующего войсками  Полиции РА Гегама Петросяна, ранее арестованного и обвиненного в убийстве по делу 1 марта, будет прекращено.
Его арестовали с большой пропагандой, 70-летнего офицера держали под стражей, не разрешили участвовать в похоронах жены.
Имя Гегама Петросяна использовалось для публичной пропаганды мстительной мании Пашиняна о полном раскрытии событий 1 марта.
Более того, Пашинян начал манипулировать этим только после того, как сообщение ССС об аресте было распространено до предъявления обвинений. «В этих условиях, если ССС  удалось арестовать конкретного человека, я, естественно, переживал много эмоциональных моментов, услышав эту новость...», - заявил журналистам Пашинян 5 июня 2019 года в Национальном Собрании: имея в виду арест Гегама Петросяна по подозрению в убийстве по делу 1 марта.
Четыре года спустя выяснилось, что Пашинян и его занимающаяся произволом правоохранительная система ввели общественность в заблуждение. Петросян невиновен. Тем не менее, операция по полному раскрытию информации 1 марта также служила для сокрытия собственных грехов и постановки ложных целей в глазах общественности. И если Никол «пережил много эмоциональных моментов»  от новости об аресте, возможно, он на самом деле почувствовал небольшое облегчение от того, что с арестом других она начинает очищаться от вины за организацию преступления  1 марта», - написал депутат.