Քաղաքացիների դժգոհությունների մեծ մասը կապված է ընտրողների՝ ծանուցում չստանալու հանգամանքով: ԿԸՀ-ում կայացած ասուլիսում ասաց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ Ժիրայր Կարապետյանը՝ ներկայացնելով մինչև ժամը 14:00-ն ԿԸՀ իրավիճակային վերլուծության կենտրոնի ստացած ահազանգերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
«Բացը լրացվում է ԿԸՀ աշխատակիցների կողմից ընտրողներին տրամադրված տեղեկատվությամբ իրենց տեղամասերի համարների և գտնվելու վայրերի վերաբերյալ: Հարցը փորձում ենք կարգավորել նաև այլ տեղեկատվական եղանակով՝ ԿԸՀ կայքի միջոցով քաղաքացիները հնարավորություն ունեն գտնել իրենց տեղամասերը: Կայքը մշտապես գործում է»,- նշեց նա:
Ստացվել է տեղեկատվություն տեղամասում գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց կողմից տեղամասում գտնվելու վերաբերյալ:
«Տեղեկատվությունն ուսումնասիրվել է, որի արդյունքում պարզվել է, որ միջազգային գործընկերները՝ այցելուները կամ միջազգային դիտորդները, տեղամասային կենտրոն են ներկայացել Ընտրական օրենսգրքով սահմանված թարգմանչի ուղեկցությամբ, և որևէ խնդիր այդ առումով չի եղել, սակայն, հաշվի առնելով տեղական դիտորդների արձագանքը և փաստը որպես իրավախախտում կամ խախտում ներկայացնելը, ԿԸՀ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ և պարզաբանել է, որ ԿԸՀ-ն թարգմանչի վկայականի ձև չի սահմանել և թարգմանիչներին վկայականներ չի տրամադրել: Վերջիններս հանձնաժողովի նիստերին, ինչպես նաև քվեարկության ընթացքում քվեարկության սենյակում ներկա գտնվելու համար վկայական կրելու պարտականություն չունեն։ Դրանով խնդիրը լուծվել է»,- մանրամասնեց նա:
Եվս մեկ ահազանգ է հնչել հայերենին չտիրապետող օտարերկրացիներից:
«Պատճառաբանությունն այն է, որ քվեաթերթիկը տպագրված է հայերեն, իսկ իրենք հայերեն լեզվին չեն տիրապետում, թեև ընտրելու իրավունք ունեն։ Հանձնաժողովներին հրահանգվել է հայերենին չտիրապետող ընտրողների համար հերթականությամբ ընթերցել բոլոր կուսակցությունների և մեկ դաշինքի անվանումները ու նաև քվեաթերթիկներում առաջին երեք համարների թեկնածուների անունները: Օտարերկրյա քաղաքացիներին առաջարկվել է հիշել համարը և, քվեաթերթիկն ընտրելիս, առաջնորդվել համարով և համապատասխան համարի քվեաթերթիկը դնել ծրարի մեջ»,- ասաց Ժիրայր Կարապետյանը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը հայտնել էր, որ Երևան համայնքի 824 հազար 250 ընտրողից 14 հազար 653-ը ոչ ՀՀ քաղաքացիներ են։ Երևանի ավագանու այս ընտրություններին ընտրական իրավունք ունի Հնդկաստանի 89 քաղաքացի, 11 հազար 890 ՌԴ քաղաքացի։ Կան նաև այլ երկրների քաղաքացիներ։

Центральная избирательная комиссия к 14:00 получила ряд жалоб на различные нарушения в ходе выборов в Совет старейшин Еревана. Большинство жалоб касалось того, что граждане не получили уведомлений о том, где они должны будут проголосовать. Были также жалобы на присутствие на избирательных участках посторонних лиц, а также на то, что избирательные бюллетени на армянском языке, и иностранные избиратели не могут их использовать. Об этом в ходе пресс-конференции сообщил член ЦИК Жирайр Карапетян.
«Пробел восполняется информацией, предоставленной избирателям сотрудниками ЦИК о номерах и расположении их избирательных участков. Мы пытаемся решить вопрос и другим информационным путем: граждане имеют возможность найти свои участки через сайт ЦИК. Сайт всегда работает», — сказал Карапетян.
Поступила также информация о присутствии на одном из избирательных участков посторонних лиц.
«Информация была изучена, результате чего было установлено, что международные партнеры, посетители или международные наблюдатели приходили на участок в сопровождении переводчика, что предусмотрено Избирательным кодексом, и проблем в этом отношении не было. Однако, учитывая реакцию местных наблюдателей и то, что они представили этот факт как правонарушение или нарушение, ЦИК выступила с заявлением и уточнила, что ЦИК не установила форму удостоверения переводчика и не выдавала удостоверения переводчикам. Последние не обязаны иметь при себе удостоверение для присутствия на заседаниях комиссии, а также в комнате для голосования во время выборов. Таким образом, проблема была решена», — уточнил он.
Жалобы поступили также от иностранцев, не говорящих по-армянски.
«Дело в том, что бюллетени напечатаны на армянском языке, и они не знают армянского языка, хотя имеют право голосовать. Комиссиям было поручено зачитать названия всех партий и одного блока для избирателей, не говорящих по-армянски, а также имена кандидатов. Иностранным гражданам было предложено запомнить номер и вложить в конверт бюллетень соответствующего номера», — сказал Жирайр Карапетян.
Напомним, что из 824 250 избирателей 14 653 не являются гражданами Армении. На выборах в Совет старейшин Еревана право голоса имеют 89 граждан Индии и 11 890 граждан Российской Федерации. Есть также граждане других стран.
Напомним также, что сегодня, 17 сентября 2023 года, проходят выборы в Совет старейшин Еревана, в которых принимают участие 13 партий и 1 блок.