Անկախ, ինքնիշխան պաղեստինյան պետության ստեղծումը՝ Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով և 1967 թվականի սահմաններով, կարևոր նշանակություն կունենա խնդրի տեւական լուծման համար: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ զրույցում։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան պատրաստ է խաղաղ քայլեր ձեռնարկել իսրայելա-պաղեստինյան բախումներին արագ դադարեցնելու համար, այդ թվում՝ միջնորդական։
Էրդողանը և Շոլցը մտքեր են փոխանակել իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունների շուրջ, որոնք անհանգստություն են առաջացնում ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ մակարդակներում, ինչպես նաև հումանիտար ճգնաժամերի լուծումներ գտնելու ջանքերի շուրջ։

Создание независимого, суверенного Палестинского государства со столицей в Восточном Иерусалиме в границах 1967 года будет иметь решающее значение для прочного решения проблемы. Об этом заявил президент Турции Реджеп Эрдоган в беседе с канцлером ФРГ Олафом Шольцем.
По его словам, Турция готова предпринять мирные шаги для скорейшего прекращения продолжающихся израильско-палестинских столкновений, включая посредничество.
Эрдоган и Шольц обменялись мнениями по израильско-палестинским конфликтам, которые вызывают обеспокоенность как на региональном, так и на глобальном уровне, а также усилиям по поиску решений гуманитарных кризисов.