Երեւանում այսօր՝ հոկտեմբերի 19-ին, ՀԱՊԿ սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի 87-րդ նիստում քննարկվել է ԱՊՀ անդամ երկրների արտաքին սահմաններին տիրող իրավիճակը։ Այս մասին հայտնում է ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ հանդիպմանը մասնակցել են ԱՊՀ անդամ երկրների սահմանային գերատեսչությունների պատվիրակությունները, Համագործակցության իրավասու մարմինների և միջազգային կազմակերպությունների աշխատանքային կառույցների ղեկավարները։
«Հանդիպման ընթացքում վերլուծվել է ԱՊՀ անդամ երկրների արտաքին սահմաններում ստեղծված իրավիճակը, քննարկվել են հավաքական սահմանների անվտանգության ապահովման համակարգի ձևավորման աշխատանքների արդյունքները։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը ելույթ է ունեցել «Կազմակերպության պատասխանատվության գոտում ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության մարտահրավերների և սպառնալիքների և դրանց չեզոքացման միջոցառումների մասին» թեմայով։ Վալերի Սեմերիկովը երախտագիտություն է հայտնել ՀԱՊԿ անդամ երկրների սահմանապահ գերատեսչություններին ՀԱՊԿ ձևաչափով իրականացվող հատուկ գործողությունների արդյունավետության բարձրացման գործում նրանց մասնակցությամբ ներդրած ավանդի համար»,- ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ։

На 87-м заседании Совета командующих Пограничными войсками ОДКБ в Ереване сегодня, 19 октября, обсудили обстановку на внешних границах стран-участниц СНГ. Об этом сообщает прес-сслужба ОДКБ.
Отмечается, что в работе заседания приняли участие делегации пограничных ведомств стран – участниц СНГ, руководители взаимодействующих компетентных органов Содружества и рабочих структур международных организаций.
«В ходе заседания была проанализирована обстановка, складывающаяся на внешних границах стран – участниц СНГ, обсуждены итоги деятельности по формированию системы обеспечения коллективной пограничной безопасности.
Заместитель Генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков выступил по теме «О вызовах и угрозах безопасности государств – членов ОДКБ в зоне ответственности Организации и мерах по их нейтрализации». Валерий Семериков выразил признательность пограничным ведомствам государств - членов ОДКБ за вклад, который они вносят своим участием в повышение эффективности специальных операций, проводимых в формате ОДКБ»,- подчеркивается в сообщении.