Ներկայումս աշխարհում երկու հիմնական ռազմական հակամարտություն է տեղի ունենում՝ Ուկրաինայում և Գազայի հատված-Իսրայելում, սակայն հավանական է, որ մյուս թեժ ռազմական ճակատները, որոնք վերջերս փակվել էին, օրինակ՝ Հայաստանի դեմ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ճակատը, կարող է բացվել՝ կախված իրադարձությունների զարգացումից, գրում է հունական Pentapostagma պարբերականը։
Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ-ի, թուրքական ռազմաօդային ուժերի F-16 կործանիչներն Ադրբեջան են ժամանել՝ մասնակցելու «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք-2023» զորավարժություններին, նշում է հունական լրատվամիջոցը՝ ընդգծելով, որ զորավարժությունները պետք է տեղի ունենան հոկտեմբերի 23–25-ը տարբեր ուղղություններով՝ ներառյալ Բաքու քաղաքը, Նախիջևանը և գրավյալ Արցախը, շեշտում է լրատվամիջոցը։
«Այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը դադարեցրեց թուրք-ադրբեջանական ռազմական գործողությունը Հայաստանի դեմ, Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացիայից հետո՝ Սյունիքի հարավային շրջանը գրավելու նպատակով, որով անցնում է Զանգեզուրի միջանցքը, որը կկապի Թուրքիան և Նախիջևանը Ադրբեջանի հետ,իսկ այնտեղից Կասպից ծովով Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ, Էրդողանը փոխեց իր մարտավարությունը։
Այսկերպ նա փորձեց ավելի մոտենալ Իրանին՝ հրապուրելով նրան՝ առաջարկելով, որ միջանցքի մի մասն անցնի Իրանով, ոչ թե Հայաստանով, որպեսզի շրջանցի ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան հակազդեցությունը:
Էրդողանի այս քայլը լուրջ ծուղակ է Իրանի համար, քանի որ եթե նույնիսկ Զանգեզուրի միջանցքի մի մասն անցնի Թեհրանով և վերահսկվի նրա կողմից, այն, այնուամենայնիվ, կունենա երկարաժամկետ բացասական հետևանքներ, քանի որ հայտնի է, որ երկրի ադրբեջանական փոքրամասնության զգալի մասն ապրում է երկրի հարավային նահանգներում, որոնք սահմանակից են Հայաստանին, ուստի նրանց անջատման վտանգը կտրուկ կաճի։
Սակայն ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև պատերազմը մերձեցրել է Իրանին և Թուրքիային ընդդեմ իրենց ընդհանուր թշնամու՝ Թել Ավիվի, ինչի արդյունքում, մեր գնահատմամբ, Թեհրանը հանդուրժողականություն կցուցաբերի Անկարայի նկատմամբ Զանգեզուրի միջանցքի հարցում։
Արդյունքում, միջազգային իրադարձությունների պատճառով Հայաստանն այս փուլում չի գրավում միջազգային հանրության ուշադրությունը, և այդպիսով Էրդողանն ու Ալիևը փորձում են ռազմական հզորություն ցուցադրել «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք 2023» զորավարժությունների միջոցով՝ համոզելու Երևանին ընդունել Զանգեզուրի միջանցքի բացման իրենց պայմանները»,- գրում է հունական պարբերականը։

There are currently two major military conflicts taking place around the world: in Ukraine and in the Gaza-Israel Strip, but it is likely that other hot military fronts that have recently been closed, such as the front between Turkey and Azerbaijan against Armenia, will be opened depending on the development of events, Greek news outlet Pentapostagma reports.
According to the Ministry of Defense of Azerbaijan, F-16 fighters of the Turkish Air Force arrived in Azerbaijan to participate in the Mustafa Kemal Ataturk-2023 exercises, Pentapostagma notes, emphasizing the fact that the exercises should take place on October 23-25 in various directions, including the city of Baku, Nakhchivan and occupied Artsakh.
“Following the US stop in Turkey-Azerbaijan for a military operation against Armenia, following the occupation of Nagorno Karabakh, with the aim of occupying the southern province of Syunik, through which the Zangezur corridor passes, which will connect Turkey and Nakhchivan with Azerbaijan and from there via the Caspian Sea with the countries of the "Organization of Turkish States", Erdogan has changed his tactics.
Thus, he tried to approach Iran by luring it, proposing that part of the corridor should pass through Iran and not Armenia, in order to circumvent the US-EU-Armenian opposition.
This move by Erdogan is a major trap for Iran, since even if part of the Zangezur corridor passes through Tehran's territory and is controlled by it, it will nevertheless have long-term negative consequences, since it is known that a significant part of the country's Azeri minority resides in its provinces on the border with Armenia, so the risk of their secession will increase dramatically.
However, the Hamas-Israel war has brought Iran and Turkey closer together against their common enemy which is Tel Aviv, with the result, in our estimation, that there will be Tehran's tolerance towards Ankara on the issue of the Zangezur corridor.
As a result, due to international developments, Armenia is not attracting the attention of the international community at this stage and thus Erdogan and Aliyev are making a move to project military power with the "Mustafa Kemal Ataturk-2023" exercise in order to convince Yerevan to accept their conditions for the opening of the Zangezur corridor,” the Greek publication writes.