«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Թեեւ սեպտեմբերի 17-ի՝ Երեւանի ավագանու ընտրություններում կրած պարտությունից հետո ՔՊ-ականները մի կերպ կարողացան քաղաքապետի պաշտոնը օկուպացնել, այնուամենայնիվ, պարտությունը մնացել է Նիկոլ Փաշինյանի եւ ՔՊ-ականների կոկորդին: Իշխանության ներսում քննարկում ու վերլուծում են պարտության պատճառները, նոր մեղավորներ փնտրում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ այդ օրը երեկոյան՝ ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո, ՔՊ շտաբում թեժ է անցել: Նիկոլ Փաշինյանն իր տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ եկել էր շտաբ, ՔՊ-ականներից հաշիվ են պահանջել, թե ինչու այդքան ջանքերից հետո տապալեցին ընտրությունները ու պարտություն կրեցին: Նիկոլ Փաշինյանը գոռգոռացել, կռիվ է արել ՔՊ-ականների հետ, բանն անգամ հասել է այնտեղ, որ Փաշինյանը շիշ է նետել թիմակիցների ուղղությամբ:
Աննա Հակոբյանն էլ իր հերթին է փորձել բացատրություններ պահանջել ՔՊ-ականներից: Պարտության մեղավոր ճանաչվել է մե՛կ գործող քաղաքապետը, մե՛կ իշխանականները փորձել են պարտության մեղքը բարդել շտաբի պետ Արմեն Փամբուխչյանի վրա: Նրան թույլատրվել էր անգամ քրեական տարրերի հետ հանդիպել, նրանց ծառայություններից օգտվել, բայց էլի չստացվեց:
Այսպիսով, թեեւ պարտությունից շուրջ 1 ամիս է անցել, բայց ՔՊ-ականները դեռ չեն հարմարվել դրա հետ, մինչ օրս դեռ քննարկում, վերլուծում են պատճառները: Նիկոլ Փաշինյանն անգամ հրապարակավ է խոստովանել, որ արդյունքները իրենց համար մտահոգիչ էին»:

Хотя после поражения 17 сентября на выборах в Совет старейшин Еревана членам партии «Гражданский договор» с трудом удалось «оккупировать» пост мэра, тем не менее, оно застряло в горле Никола Пашиняна и членов «ГД». Внутри власти обсуждаются и анализируются причины поражения, ищут новых виновных. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Мы писали о том, что что в тот вечер, после подведения итогов выборов, в штабе «ГД» было жарко. Никол Пашинян пришел в штаб вместе со своей супругой Анной Акопян и потребовал от членов партии отчета относительно того, почему они после стольких усилий провалили выборы и потерпели поражение? Никол Пашинян кричал, ругался, дело дошло до того, что премьер-министр бросил бутылку в своих товарищей по команде.
Анна Акопян, в свою очередь, попыталась потребовать объяснений от членов «ГД». Виновным в поражении были признаны то действующий мэр, то руководитель штаба Армен Памбухчян. Ему даже было разрешено встретиться с криминальными элементами, воспользоваться их услугами, но это ему не удалось.
Итак, хотя со времени поражения прошло около месяца, но члены «ГД» еще не приспособились к этому, они продолжают обсуждать и анализировать причины. Никол Пашинян даже публично признал, что для них данные результаты были тревожными», - отмечает «Жоховурд».