Իսրայելի եւ ՀԱՄԱՍ-ի միջեւ ուղիղ բանակցություններ չկան եւ չեն կարող լինել։ Այս մասին ասել է Ռուսաստանում Իսրայելի դեսպան Ալեքսանդր Բեն Ցվին «Россия-24» հեռուստաալիքի եթերում։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Իսրայելը դիտարկում է մարտական գործողությունները դադարեցնելու եւ ՀԱՄԱՍ-ի հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու տարբերակը, դիվանագետն ասել է. «Ո՞ւմ հետ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Ինչի՞ մասին խոսել նրանց հետ։ Մենք ՀԱՄԱՍ-ի հետ չենք կարող նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ, նրանք անընդհատ կրկնում են, որ իրենք կարծում են, որ պետք է ոչնչացնել Իսրայելի պետությունը»։
Դիվանագետի խոսքով՝ իսրայելական կողմը չի ծրագրում ոչնչացնել Գազայի հատվածը եւ վերաբնակեցնել իր քաղաքացիներին։ «Գազայի հատվածը ոչնչացնելու ոչ մի պլան չկա։ Ես չգիտեմ, թե որտեղից է դա վերցվում, բայց նման պլան չկա։ Կա ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական կառույցները ոչնչացնելու եւ պատանդներին վերադարձնելու պլան, վե՛րջ»,- ասել է դիվանագետը՝ մեկնաբանելով ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերն այն մասին, որ Գազայի հատվածի ոչնչացումը եւ անկլավից 2 մլն բնակիչների վտարումը աղետ կստեղծի երկար տասնամյակների, եթե ոչ հարյուրամյակի համար։
«Եթե այնտեղ մարդիկ խաղաղ ապրեն, զբաղվեն տնտեսությամբ, իրենց գործերով, կրթությամբ եւ այլն, ոչ մի նման բան չի լինի»,- ավելացրել է դեսպանը։
Բեն Ցվին ընդգծել է, որ իսրայելական կողմը պատրաստ է հակամարտության ընդլայնմանը Մերձավոր Արեւելքում ռազմական տեսակետից, բայց շահագրգռված չէ դրանում։ «Մենք պատրաստ ենք ռազմական տեսակետից։ Բայց հակամարտությունն ընդլայնելու շահագրգություն չունենք»,- նշել է նա։
«Մենք չէ, որ սկսում ենք Լիբանանի եւ Սիրիայի գնդակոծությունները մեր նախաձեռնությամբ,- շարունակել է նա։- «Հեզբոլլահը», Սիրիայի շիական խմբավորումները եւ այլն սկսում են գնդակոծել Իսրայելի տարածքները՝ ի օգնություն ՀԱՄԱՍ-ի։ Բեն Ցվիի խոսքով՝ իսրայելական կողմը «ոչ Լիբանանի, ոչ Սիրիայի տարածքների հանդեպ հետաքրքրվածություն չունի»։ «Եթե այնտեղ հանգիստ լինի, այդ ժամանակ չեն լինի գնդակոծություններ մեր կողմից»,- ավելացրել է դեսպանը։

Прямых переговоров между Израилем и ХАМАС нет и не может быть. Об этом заявил посол Израиля в России Александр Бен Цви в эфире телеканала «Россия-24».
Отвечая на вопрос рассматривается ли Израилем вариант остановить боевые действия и сесть за стол переговоров с ХАМАС, дипломат отметил: «С кем садиться за стол переговоров? О чем с ними говорить? С ХАМАС мы не можем садиться за стол переговоров, они повторяют все время, что они считают, что надо уничтожить государство Израиль».
По словам дипломата, израильская сторона не планирует уничтожать сектор Газа и переселять его жителей. «Нет никакого плана уничтожить сектор Газа. Я не знаю, откуда это берется, но такого плана нет. Есть план уничтожить военные структуры ХАМАС и вернуть заложников, все», - сказал дипломат, комментируя слова главы МИД РФ Сергея Лаврова о том, что уничтожение сектора Газа и изгнание из анклава 2 млн жителей создаст катастрофу на долгие десятилетия, если не на столетия.
«Если там люди будут мирно жить, заниматься экономикой, заниматься своими делами, образованием и так далее - ничего такого не будет», - добавил посол.
Бен Цви также подчеркнул, что израильская сторона готова к расширению конфликта на Ближнем Востоке с военной точки зрения, но не имеет к этому никакого интереса. «Мы готовы с военной точки зрения. Но у нас нет никакого интереса к расширению этого конфликт», -отметил  дипломат.
«Не мы начинаем обстрелы Ливана и Сирии по своей инициативе, - продолжил он. – «Хезболлах», шиитские группировки в Сирии и так далее начинают обстреливать территорию Израиля как бы в помощь ХАМАС». По словам Бен Цви, у израильской стороны «нет никакого интереса ни к территории Ливана, ни к территории Сирии». «Там будет спокойно, тогда не будет никаких ответных обстрелов с нашей стороны», - добавил посол.