Իռլանդիայում «Շին Ֆեյն» կուսակցությունը կառավարությանը կոչ է արել վտարել Իսրայելի դեսպանին՝ ի նշան բողոքի Գազայում իսրայելական բանակի գործողությունների դեմ, որոնք «Շին Ֆեյն»-ը միջազգային իրավունքի խախտում է համարում։
Վարչապետ Լեո Վարադկարը պատասխանել է, որ պետությունը պետք է պահպանի կապի ուղիները ապագայի համար, և այդ պատճառով Իռլանդիան չի վտարել, օրինակ, Ռուսաստանի դեսպանին, հայտնում է BBC-ն։
«Նույնիսկ պատերազմող երկրներն ունեն դեսպաններ: Մենք չենք վտարել Ռուսաստանի դեսպանին, և ես չեմ կարծում, որ ներկա գտնվի որևէ մեկը, ով աջակցում է Ուկրաինային այնքան, որքան ես՝ գործով, այլ ոչ թե խոսքով», - երեքշաբթի օրը խորհրդարանում ասել է Վարադկարը:
Ըստ PA գործակալության՝ վարչապետը հիշեցրել է, որ Իռլանդիայի մոտ 40 քաղաքացի դեռ Գազայի հատվածում է, իսկ ութամյա Իռլանդիայի քաղաքացի Էմիլի Հանդը հավանաբար պատանդ է վերցվել ՀԱՄԱՍ-ի կողմից, և նրանց բոլորին փրկելու համար Դուբլինին անհրաժեշտ են աշխատանքային շփումներ բոլոր կողմերի հետ։

В Ирландии партия Шинн Фейн призвала правительство выслать посла Израиля — в знак протеста против действий израильской армии в Газе, которые Шинн Фейн считает нарушением норм международного права.
Премьер-министр Лео Варадкар ответил, что государство должно сохранять каналы сношений на будущее, и потому Ирландия не выслала, например, российского посла, передает BBC.
«Даже у воюющих стран есть послы. Мы не выслали посла России, а я не думаю, что среди присутствующих есть кто-то, кто поддерживает Украину так же, как я, причем на деле, а не на словах», — сказал Варадкар, выступая во вторник в парламенте.
Как передает агентство PA, премьер напомнил, что в секторе Газа до сих пор находятся около 40 граждан Ирландии, а в заложницах у ХАМАС, вероятно, оказалась восьмилетняя гражданка Ирландии Эмили Хенд — и для вызволения их всех Дублину нужны рабочие контакты со всеми сторонами.
«А кроме того, мы хотим в какой-то момент иметь возможность принять участие в разговоре о мире и примирении, и окончании конфликта. А если вы высылаете посла, вы лишаете себя возможностей. Вы обрываете связи. Вы больше не можете вести переговоры», — объяснил премьер-министр Ирландии, почему не намерен высылать посла Израиля.