Ամերիկյան Citigroup բանկը ստիպված կլինի վճարել 25,9 մլն դոլար տուգանք եւ փոխհատուցում ամերիկահայերին խտրականության ենթարկելու համար վարկային քարտեր տրամադրելու ժամանակ։
Ինչպես նշվել է ֆինանսական ոլորտում սպառողների իրավունքների պաշտպանության բյուրոն (CFPB), 2015-2021թթ. Citi-ն մերժել է վարկային քարտեր տրամադրել հայտատուներին, որոնց բանկի աշխատակիցները նույնականացրել են որպես ամերիկահայեր՝ հիմնվելով նրանց ազգանունների վրա։
«CFPB-ն հայտնաբերել է, որ Citi-ն միտումնավոր կերպով խտրականության է ենթարկել հայկական ծագում ունեցող հայտատուներին՝ հիմնվելով գերազանցապես նրանց ազգանունների վրա,- ասել է գերատեսչության տնօրեն Ռոհիթ Չոպրան։- Բանկը հայերին, կարծրատիպերից ելնելով, պատկերացրել է որպես հանցագործությունների հակում ունեցող եւ խարդախ մարդիկ։ Իրականում Citi-ն անօրինաբար կեղծել է փաստաթղթերը, որպեսզի թաքցնի խտրականությունը»։
Citi-ի ղեկավարները աշխատակիցներից պահանջել են չքննարկել այդ գործելակերպը գրավոր կամ հեռախոսով, նշվել է CFPB-ի հաղորդագրությունում։
«Citi-ի աշատակիցները ստել են հայտատուներին քարտեր չտրամադրելով, նշելով կեղծ պատճառներ»,- նշել է գերատեսչությունը։
Citi-ին, CFPB-ի կարգադրությամբ, պետք է 1,4 մլն դոլար փոխհատուցում տրամադրի տուժածներին եւ վճարի 24,5 մլն դոլար տուգանք։
Խոսքը Citi-ի Գլենդել (Կալիֆոռնիա) քաղաքի ստորաբաժանումների մասին է, որտեղ ապրում է ամերիկահայերի մոտ 15 տոկոսը։

Американскому банку Citigroup Inc. придется выплатить $25,9 млн в виде штрафов и компенсаций в связи с дискриминацией американцев армянского происхождения при выдаче кредитных карт.
Как говорится в сообщении Бюро по защите прав потребителей в финансовой сфере (CFPB), в период с 2015 по 2021 гг. Citi отказывал в выдаче кредитных карт заявителям, которых сотрудники банка идентифицировали как американских армян, основываясь на их фамилиях.
«CFPB обнаружил, что Citi преднамеренно дискриминировал заявителей армянского происхождения, основываясь, главным образом, на произношении их фамилий, - заявил директор ведомства Рохит Чопра. - Банк стереотипно представлял армян как склонных к преступлениям и мошенничеству. На самом деле Citi незаконно фабриковал документы, чтобы скрыть дискриминацию».
Руководители Citi требовали от сотрудников не обсуждать эти практики в письменной форме или в записываемых телефонных разговорах, отмечается в сообщении CFPB.
«Сотрудники Citi лгали относительно оснований отказа в выдаче карт заявителям, указывая фиктивные причины», - заявил регулятор.
В соответствии с распоряжением CFPB, Citi придется направить $1,4 млн на возмещение ущерба пострадавшим от дискриминации гражданам и заплатить штраф в $24,5 млн.
Речь идет о подразделениях Citi в районе города Глендейл (Калифорния), где проживает порядка 15% всех американцев армянского происхождения.