Գլխավոր քարտուղարի մարդասիրական հարցերով տեղակալ, ՄԱԿ-ի շտապ օգնության համակարգող Մարտին Գրիֆիթսը Գազայի հատվածում իրավիճակը համեմատել է անտառային հրդեհի հետ, որը կարող է տարածվել ողջ տարածաշրջանում, հայտնում է BBC-ն։
​Փարիզում մարդասիրական համաժողովում Գրիֆիթսը նաև ասել է, որ ՄԱԿ-ը չի կարող աջակցել պաղեստինցիներին այսպես կոչված անվտանգ գոտիներ մղելուն:
Իսրայելի իշխանությունները Գազայի հատվածում ցամաքային գործողություն սկսելուց առաջ՝ ի պատասխան Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման, Գազայի հատվածի հյուսիսի բնակիչներին կոչ են արել տեղափոխվել անկլավի հարավային հատված։
Սակայն, Իսրայելի պաշտպանության բանակը շարունակեց հարվածներ հասցնել հարավային կողմին՝ ստիպելով ՄԱԿ-ին և այլ կազմակերպություններին հայտարարել, որ Գազայում «անվտանգ տեղ չկա»:

Заместитель Генерального секретаря по гуманитарным вопросам и Координатор чрезвычайной помощи ООН Мартин Гриффитс сравнил ситуацию в секторе Газа с лесным пожаром, который может распространиться по всему региону, передает BBC.
На гуманитарной конференции в Париже Гриффитс сказал также, что ООН не может поддерживать вытеснение палестинцев в так называемые безопасные зоны.
Израильские власти перед началом наземной операции в секторе Газа в ответ на нападение ХАМАС на Израиль призвали жителей севера сектора Газа переместиться в южную часть анклава.
Однако ЦАХАЛ продолжил наносить удары и по южной стороне, в результате чего ООН и другие организации заявили, что в Газе «нет безопасного места».