Իսրայելական ուժերը գրոհներ են ձեռնարկել Գազայի ամբողջ հատվածում՝ հարվածներ հասցնելով փախստականների ճամբարին հյուսիսում, հիվանդանոցին հարավում եւ սպանելով դեռահաս աղջկան, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Ջաբալիայի փախստականների ճամբարին հասցված հարվածների հետեւանքով կիրակի զոհվել է 90 պաղեստինցի, Reuters-ին տեղեկացրել է Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը։ Շեհաբ ընտանիքին պատկանող տան ռմբակոծման հետեւանքով զոհվել է 24 մարդ։ Նրանց մեջ է Դավուդ Շեհաբի՝ ՀԱՄԱՍ-ի դաշնակից «Իսլամական ջիհադ» խմբավորման ներկայացուցչի որդին։
Դեյր էլ Բալահում սպանվել է 12 պաղեստինցի, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են տանը հասցված հարվածի հետեւանքով։ Մարդիկ նետվել են օգնելու փլատակների տակ հայտնվածներին։ Պայթյունը նման է եղել երկրաշարժի, գործակալությանը տեղեկացրել է ոչ հեռու բնակվող Մահմուդ Ջարբուն։
Իսրայելի կառավարությունը հայտարարել է, որ գործում է գրոհայինների թիրախների դեմ եւ փորձում է խուսափել քաղաքացիական բնակչությանը հարվածելուց։
Իսրայելցի զինվորականները հայտարարել են, որ սպանել են յոթ գրոհայինի Խան Յունիսում։
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ Աշրաֆ Ալ-Քիդրայի խոսքով՝ իսրայելական տանկի արկը հարվածել է Խան Յունիսի Նասեր հիվանդանոցին, ինչի հետեւանքով զոհվել է 13-ամյա մի աղջիկ։
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ մոտ 19 000 պաղեստինցի է սպանվել հոկտեմբերի 7-ից ի վեր։ Իսրայելցի պաշտոնատար անձինք հայտարարում են, որ հոկտեմբերի 27-ին ցամաքային հարձակումն սկսելուց հետո զոհվել է 121 զինվոր։

Israeli forces launched fresh attacks throughout the night across the Gaza Strip, residents said on Monday, as the United Nations Security Council looked set to vote on a demand that Israel and Hamas allow aid access to the Palestinian enclave, Reuters reported.
One Israeli strike on the Jabalia refugee camp in northern Gaza on Sunday killed 90 Palestinians, Gaza's health ministry spokesperson told Reuters.
Another missile attack on a house belonging to the Shehab family killed 24 people, Hamas Aqsa radio said. A medic said dozens of people had been killed or wounded in the Shehab family home and nearby buildings.
In Deir al-Balah, central Gaza, medics said 12 Palestinians had been killed and dozens wounded, while in Rafah in the south, an Israeli air strike on a house left at least four people dead.
People rushed to the building to rescue those trapped under the rubble. The sound of the explosion was "as powerful as an earthquake," Mahmoud Jarbou, who lives nearby, told Reuters.
The Israeli government said it operated against militant targets and that it takes extraordinary measures to avoid hitting civilians.
An Israeli tank shell hit the maternity building inside the Nasser Hospital in Khan Younis, killing a 13-year-old girl named Dina Abu Mehsen, according to Gaza health ministry spokesman Ashraf Al-Qidra.
Around 19,000 Palestinians have been killed, according to Gaza health officials, since October 7.
The Israeli military released the names of four more soldiers who had died in combat in Gaza, bringing to 126 the number of soldiers killed in the strip since Israel launched a ground invasion in late October.