Խիստ կասկածում եմ, որ ԵՄ-ն կամ ՆԱՏՕ-ն ներդրումներ կանեն Հայաստանի զինված ուժերում: Այս մասին «Ազատությանը» տված հարցազրույցում նշել է ղարաբաղյան հակամարտության մասնագետ, Քարնեգի հիմնադրամի ավագ փորձագետ Թոմ դը Վաալը:
Հարցին՝ արդյոք ԵՄ-ն կամ ԵՄ անդամ առանձին երկրներ պատրաստ են Հայաստանի ԶՈՒ ամրապնդման նպատակով լուրջ գումարներ ներդնել ու սարքավորումներ տրամադրել, փորձագետը պատասխանել է. «Կարծում եմ՝ կա քաղաքական հետաքրքրություն։ Կարծում եմ՝ դիվանագիտական հետաքրքրություն կա։ Կարծում եմ, որ մի փոքր տնտեսական հետաքրքրություն էլ կա: Ինչ վերաբերում է անվտանգությանը, ապա ես խիստ կասկածում եմ, որ ԵՄ-ն կամ ՆԱՏՕ-ն ներդրումներ կանեն Հայաստանի զինված ուժերում։ Հայաստանը դեռևս ՀԱՊԿ անդամ է։
Միգուցե Ֆրանսիան երկկողմ մակարդակով ինչ-որ բան անի, բայց այստեղ մենք խոսում ենք երկարաժամկետ գործընթացի մասին։ Երկարաժամկետ հեռանկարում, կարծում եմ, Հայաստանը կարող է շատ լավ հեռանկարներ ունենալ։ Այն ժողովրդավարական երկիր է ու կարծում եմ՝ այդպիսին կմնա։ Այն շարունակում է լավ կրթված բնակչություն ունենալ։
Հայաստանի համար հեռանկարները կարող են լավ լինել։ Բայց դա ավելի երկարաժամկետ հեռանկարում: Կարճաժամկետ հեռանկարում, սակայն, եթե դիտարկենք 2024 թվականը, Սյունիքում շատ բան կարող է այնպես չլինել այն պարագայում, երբ Ռուսաստանը գուցե փորձում է ապակայունացնել Փաշինյանի իշխանությունը: Իսկ այն, ինչ կարող է առաջարկել Արևմուտքը, ցավոք, ավելի երկարաժամկետ է, ոչ այնքան կարճաժամկետ: Այնպես որ, կարծում եմ, որ ամեն ամիս վճռորոշ է»:
Հարցին՝ Ռուսաստանը դեռևս մեծապես շահագրգռված է ապակայունացնելու և փաստացի տապալելու Փաշինյանի կառավարությունը և իշխանության բերելու նախկին իշխանության որոշ անդամների, որոնք հավատարիմ են նրան, Վաալն արձագանքել է. «Կարծում եմ՝ Ռուսաստանն իսկապես կցանկանար դա անել։ Բայց ենթադրում եմ, որ գուցե Փաշինյանին օգնում է այն, որ թեև նա ոչ պոպուլյար է, բայց Ռուսաստանը՝ ավելի ոչ պոպուլյար է։ Այնպես որ, սա, ենթադրում եմ, միակ բանն է, որ փրկում է Փաշինյանի իշխանությանն այս պահին»:

Thomas de Waal, a specialist in the Nagorno-Karabakh conflict and a senior analyst at the Carnegie Foundation, strongly doubts that the EU or NATO will invest in the armed forces of Armenia. de Waal noted this in an interview with the RFE/RL Armenian Service.
To the question whether the EU or individual EU member countries were ready to invest major money and provide military equipment to strengthen the Armenian Armed Forces, the analyst responded that he believes there is political interest, diplomatic interest, and a bit of economic interest as well. As for security, however, he strongly doubts that the EU or NATO will invest in the armed forces of Armenia, as the latter is still a CSTO member.
Maybe France will do something on a bilateral level, but here we are talking about a long-term process. In the long-term perspective, he thinks, Armenia can have very good prospects, de Waal added. It is a democratic country, and he believes it will remain so, and continues to have a well-educated population.
The prospects for Armenia may be good. But it's in the longer term. In the short term, however, if we consider the year 2024, a lot may not be the case in Syunik Province when Russia may be trying to destabilize Armenian PM Nikol Pashinyan's rule. And what the West can offer is unfortunately more long-term, not so short-term. So, de Waal believes every month is crucial.
And when asked whether Russia was still very interested in destabilizing and effectively overthrowing Pashinyan's government and bringing to power some members of the former authorities who are loyal to Moscow, Thomas de Waal responded that he believes Russia would really like to do that. But he assumes that perhaps Pashinyan is helped by the fact that although he is unpopular, Russia is even more unpopular. So, this is probably the only thing that saves Pashinyan's power at the moment.