Անգոլայի հյուսիս-արևելքում՝ Լուլո հանքավայրում, հայտնաբերվել է 203 կարատ կշռող սպիտակ թանկարժեք ադամանդ։ Այս մասին հայտարարել է ավստրալիական Lucapa Diamond Company ընկերությունը, որը Անգոլական Endiama պետական ձեռնարկության հետ համատեղ մշակում է այս հանքավայրը։
Նա նշել է, որ ադամանդը հինգերորդն է Լուլոյի հանքավայրում գտնվախ և 100 կարատից բարձր 3-րդն է այս տարի: Լուլոյի հանքավայրը շահագործման է հանձնվել 2015թ.-ին։ Այն արտադրել է ավելի քան 100 կարատ կշռող 43 թանկարժեք ադամանդ։ Դրանց թվում է յուրօրինակ վարդագույն ադամանդը՝ 170 կարատ քաշով։
Անգոլայում հայտնաբերված ամենամեծ ադամանդը կշռել է 404 կարատ։ Այն գտնվել է 2016 թվականի փետրվարին, նաև Լուլո դաշտից և անվանվել է «Փետրվարի 4»՝ ի պատիվ Անգոլայի Անկախության օրվա: 2023 թվականին Լուլո հանքավայրում արտադրվել է 30585 կարատ ադամանդ։
Անգոլան ադամանդի արտադրությամբ երկրորդ երկիրն է Աֆրիկայում Բոտսվանայից հետո։ Անցյալ տարի Անգոլայում արդյունահանվել է 9,8 մլն կարատ ադամանդ։

A white precious diamond weighing 203 carats was found in the Lulo mine in the northeast of Angola. This was announced by Australia’s Lucapa Diamond Company, which operates this mine together with the Angolan Endiama state enterprise.
It added that this diamond is the fifth one found at the Lulo mine and the third one over 100 carats this year.
The Lulo mine was commissioned in 2015. It has produced 43 precious diamonds weighing more than 100 carats. Among them is a unique pink diamond weighing 170 carats.
The largest diamond found in Angola weighed 404 carats. It was found in February 2016, also from the Lulo mine, and named "February 4" after Angola's Independence Day. In 2023, a total of 30,585 carats of diamonds were produced at this mine.
Angola is the second largest producer of diamonds in Africa after Botswana. Last year, 9.8 million carats of diamonds were mined in Angola.