Գրենլանդիայում և Անտարկտիդայում սառցադաշտերի ավելի արագ հալվելը կարող է պատճառ հանդիսանալ, որ Երկրի անկյունային արագությունն ավելի արագ նվազի։ Դրա պատճառով նահանջ վայրկյանը հանելու անհրաժեշտությունը կարող է առաջանակ ոչ թե 4, այլ 3 երեք տարին մեկ, գրում է Naked-Science-ը։
Աստղագիտական ​​տարին, այսինքն՝ այն ժամանակը, որի ընթացքում Երկիրը լրիվ պտույտ է կատարում Արեգակի շուրջ, չի համընկնում օրացուցային տարվա հետ։ Սա նաև հիշեցնում է նահանջ տարին, երբ ամեն չորրորդ փետրվարին հավելյալ օր է ստանում։ Այս երևույթի պատճառն այն է, որ մոլորակի պտտման արագությունը հաստատուն չէ և յուրաքանչյուր հաջորդ օրը փոքր-ինչ տարբերվում է նախորդներից։
Օրացուցային տարին աստղագիտական ​​տարվա հետ համաժամեցնելու համար գիտնականները վերահսկում են Երկրի պտույտի արագության փոփոխությունները (անկյունային արագություն): Բացի այդ, նրանք բացահայտում են մոլորակի «վարքագծի» վրա ազդող պատճառները. սա անհրաժեշտ է նրա հետագա պտույտի արագությունը կանխատեսելու և Համակարգված համընդհանուր ժամանակը (UTC) կարգավորելու անհապաղ անհրաժեշտությունը:
UTC-ն «կարգավորվում է»՝ օգտագործելով այսպես կոչված թռիչքային վայրկյանները: Երբ օրացույցը շեղվում է Երկրի պտույտի իրական արագությունից, տարվան կա՛մ ավելացվում է մեկ վայրկյան, կա՛մ, հակառակը, հանվում է դրանից (բացասական թռիչքային վայրկյան): Գոյություն ունեցող հաշվարկների համաձայն՝ 2026 թվականին առաջին անգամ անհրաժեշտ կլինի բացասական թռիչքային վայրկյան։ Այնուամենայնիվ, նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ դա կարող է տեղի ունենալ երեք տարի անց, քանի որ Գրենլանդիայի և Անտարկտիդայի սառցադաշտերը սկսել են ավելի արագ հալվել: Համապատասխան գիտական ​​հոդվածը հրապարակել է Nature ամսագիրը։
Սան Դիեգոյի Կալիֆոռնիայի համալսարանի գիտնականը նկատել է, որ գլոբալ տաքացման և Գրենլանդիայի և Անտարկտիդայի սառցաբեկորների հալման պատճառով Երկրի պտույտի արագությունը նվազել է ավելի արագ, քան նախկինում: Օգտագործելով մաթեմատիկական մոդելավորում՝ հոդվածի հեղինակը պարզել է, որ նոր արագության դեպքում բացասական թռիչքային վայրկյան կարող է անհրաժեշտ լինել մինչև 2029 թվականը։
Գիտնականի աշխատանքի արդյունքները հուշում են, որ Երկրի «վարքագծի» փոփոխությունների պատճառով UTC կարգավորման քաղաքականությունը պետք է խմբագրվի սպասվածից շուտ: Ավելին, քանի որ գլոբալ տաքացումը և մոլորակների պտույտը սերտորեն կապված են, առաջինի ազդեցությունը երկրորդի վրա պետք է շարունակվի վերահսկել ապագայում:
Երկրի պտտման արագության փոփոխությունը կարող է խնդիրներ առաջացնել բազմաթիվ ոլորտներում, ինչպիսիք են բաշխված հաշվարկները և ֆինանսական շուկաները, քանի որ դրանք պահանջում են ճշգրիտ և ստանդարտացված ժամանակային սանդղակ: Նահանջ վայրկյանները անհարմար են, քանի որ դրանք չեն կարող նախապես ծրագրավորվել. դրանք ներկայացվում են Երկրի պտտման արագության ընթացիկ դիտարկումների հիման վրա: Միևնույն ժամանակ, նախկինում միայն վայրկյաններ էին ավելացվել, իսկ աննախադեպ հանման հնարավոր հետևանքները դեռևս անհայտ են։

Более быстрое таяние ледников в Гренландии и Антарктике могло стать причиной, по которой сильнее снизилась угловая скорость Земли. Из-за этого необходимость вычесть високосную секунду может потребоваться на три года позже, пишет Naked-Science.
Астрономический год, то есть время, за которое Земля делает полный оборот вокруг Солнца, не совпадает с календарным. Об этом напоминает в том числе високосный год, когда каждый четвертый февраль получает дополнительный день. Причина этого явления в том, что скорость, с которой вращается планета, непостоянна и каждые следующие сутки незначительно отличаются от предыдущих
Чтобы синхронизировать календарный год с астрономическим, ученые следят за изменением скорости вращения Земли (угловой скорости). Кроме того, они выявляют причины, которые влияют на «поведение» планеты: это необходимо, чтобы предсказывать скорость ее дальнейшего вращения и ближайшую необходимость регулировать всемирное координированное время (UTC).
«Настраивают» UTC с помощью так называемых високосных секунд. Когда календарь расходится с реальной скоростью вращения Земли, одну секунду либо добавляют к году, либо, наоборот, вычитают из него (отрицательная високосная секунда). Согласно существующим расчетам, отрицательная високосная секунда должна была впервые понадобиться в 2026 году. Однако новое исследование показало, что это может произойти на три года позже — из-за того, что ледники в Гренландии и Антарктике начали таять быстрее. Соответствующую научную статью опубликовал журнал Nature.
Исследователь из Калифорнийского университета в Сан-Диего проанализировал существующие данные и прогнозы о вращении Земли. Если исходить из того, что угловая скорость расплавленного ядра Земли в последние десятилетия уменьшалась с постоянной скоростью (увеличивая угловую скорость остальной, твердой, части планеты), и экстраполировать эту закономерность на ближайшее будущее, то получится, что вычесть високосную секунду потребуется в 2026 году. Однако ученый заметил, что из-за глобального потепления и усиленного таяния ледяных шапок в Гренландии и Антарктике скорость вращения Земли уменьшилась быстрее, чем это происходило прежде. С помощью математического моделирования автор статьи обнаружил, что при новой скорости отрицательная високосная секунда может не понадобиться до 2029 года.
Результаты работы ученого говорят о том, что из-за изменений в «поведении» Земли отредактировать политику регулирования UTC придется раньше, чем предполагалось. Более того, поскольку глобальное потепление и вращение планеты оказались тесно связаны, за влиянием первого процесса на второй необходимо продолжать следить в будущем.
Изменение скорости, с которой вращается Земля, может стать причиной проблем во многих сферах, например в распределенных вычислениях и финансовых рынках, поскольку они требуют точной и стандартизированной временной шкалы. Високосные секунды приносят неудобства, поскольку заранее запрограммировать их учет невозможно: их вводят на основании текущих наблюдений за скоростью вращения Земли. При этом раньше секунды только добавляли, и возможные последствия беспрецедентного вычитания пока неизвестны.