Աֆղանստանի կառավարության խոսնակ Զաբիհուլլա Մուջահիդը աֆղանական TOLOnews գործակալությանն ասել է, որ ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքերը պարեկություն են իրականացնում Քանդահար և Նիմրոզ նահանգներում։
Նա քննադատել է ԱՄՆ-ի կողմից երկրի օդային տարածքի խախտումը՝ հայտարարելով, որ իրենք բազմիցս բողոքել են այս առիթով, և որ ԱՄՆ-ն պետք է լրջորեն վերաբերվի դրան։
«Այդ թռչող սարքերն, անկասկած, պատկանում են ԱՄՆ-ին, նրանք թռչում և հատում են Աֆղանստանի ուղղությամբ որոշ հարևան երկրների օդային տարածքները։ Յուրաքանչյուրը պետք է հասկանա իր  պատասխանատվությունն այս հարցում և դադարեցնի ագրեսիան»,- ասել է նա։
Մուջահիդը հայտարարել է նաև, որ հարևան երկրները չպետք է թույլ տան ամերիկյան անօդաչուներին օգտագործել իրենց օդային տարածքը Աֆղանստանի օդային տարածքը խախտելու համար։

Пресс-секретарь властей Афганистана Забихулла Муджахид заявил афганскому СМИ TOLOnews, что американские беспилотники патрулируют провинции Кандагар и Нимроз.
Он раскритиковал нарушение воздушного пространства страны со стороны США, заявив, что они неоднократно выражали протест по этому поводу и что США должны отнестись к этому серьезно.
«Эти летательные аппараты, несомненно, принадлежат США, они летают и пересекают воздушное пространство некоторых соседних стран в направлении Афганистана. Каждый должен понимать свою ответственность в этом вопросе и прекратить агрессию», - сказал он.
Муджахид также заявил, что соседние страны не должны позволять американским беспилотникам использовать свое воздушное пространство для нарушения воздушного пространства Афганистана.