Պատերազմի ուսումնասիրման ամերիկյան ինստիտուտը (ISW) իր հերթական ամփոփագրում տեղեկացրել է, որ հարձակման ընթացքում ռուսական բանակը կարող է հարձակողական գործողություններ վարել միայն մեկ օպերատիվ ուղղությամբ։
ISW-ի փորձագետները ենթադրում են, որ այդ ուղղությունը կարող է դառնալ Դոնեցկի մարզի արեւմուտքը, մասնավորապես Ավդեեւկա քաղաքի շրջանը, որը վերջերս անցել է ռուս զինվորականների վերահսկողության տակ։
Որ ՌԴ բանակի հիմնական ջանքերը կարող են կենտրոնանալ հենց այդ ուղղությամբ՝ վկայում է, ըստ ինստիտուտի, ռուսական ուժերի չհաջողված գրոհը, որը տեղի է ունեցել մարտի 30-ին Ավդեեւկային մոտ գտնվող Տոնենկոյե գյուղի մոտ։
Ինչպես նշված է ամփոփագրում, ուկրաինական ուժերն այս շրջանում կարողացել են հետ մղել ռուսների գրոհը։ ISW-ի հեղինակները, հղում կատարելով ուկրաինացի զինծառայողներին, գրել են, որ մարտի 30-ին Տոնենկոյեի մոտ ՌԴ բանակը մարտի է ուղարկել 36 տանկ եւ 12 հետեւակի զրահամեքենա։
«Կիրակի հրապարակված կադրերում երեւում են մեծ քանակությամբ ոչնչացված եւ վնասված ռուսական զրահատեխնիկա եւ տանկեր,- տեղեկացրել է ISW-ն։- Ուկրաինացի զինծառայողներն ասում են, որ գրոհի ժամանակ Ուկրաինայի ԶՈւ-ն ոչնչացրել է 12 ռուսական տանկ եւ ութ զրահամեքենա։ Նրանք նշում են, որ ճակատային հարձակման փորձը ուկրաինական պաշտպանական գծի բեկման չի հանգեցրել»։
ISW-ի փորձագետների կարծիքով՝ մարտի 30-ի գրոհի մասշտաբը էական փաստ է, քանի որ ռուսական ուժերը չեն դիմել նման գործողությունների Ավդեեւկայի հարձակումից ի վեր 2023թ. հոկտեմբերին։
«Ուկրաինայի՝ մարտի 30-ի գրոհը հետ մղելու ունակությունը հատկապես Ավդեեւկայի մոտ, որտեղ ուկրաինական զորքերը ստիպված էին նահանջել, «դրական վկայությունն է այն մասին, որ Ուկրաինայի ԶՈւ-ն կարող է պաշտպանվել ռուսական ապագա հարձակումներից 2024թ. ամռանը»,- կարծում են փորձագետները։
Ավդեեւկայի մոտ ռուսական ուժերի հարձակման մասշտաբը վկայում է այն մասին, որ ռուսական ռազմական ղեկավարությունը առաջնահերթ է համարում հենց այդ ուղղությունը, եւ հենց այստեղ կարող է կենտրոնանալ ապագա ամառային հարձակումը, ենթադրում են ISW-ի ամփոփագրի հեղինակները։
Ուկրաինացի պաշտոնյաները վերջերս նախազգուշացրել են Խարկով-Լուգանսկ առանցքում ռուս զինծառայողների կուտակման մասին, Բախմուտի, Ավդեեւկայի մոտ եւ Զապորոժիեի մարզի արեւմուտքում։ Բայց ISW-ն շարունակում է կարծել, որ ՌԴ բանակը կկարողանա մասշտաբային հարձակողական գործողություններ սկսել միայն մեկ օպերատիվ ուղղությամբ՝ զորակազմի եւ պլանավորման սահմանափակումների խնդիրների պատճառով»։

Американский Институт изучения войны (ISW) заявил в своей очередной сводке о событиях на фронте, что в ходе наступления российская армия сможет поддерживать наступательные действия не более, чем на одном оперативном направлении.
Эксперты ISW предполагают, что таким направлением может стать запад Донецкой области, в частности, район города Авдеевка, недавно перешедшего под контроль российских военных.
Свидетельством того, что основные усилия армия РФ может сконцентрировать именно там, Институт изучения войны называет неудавшуюся атаку российских сил, которая состоялась 30 марта около поселка Тоненькое, расположенного около Авдеевки.
Как сказано в сводке, в этом районе украинские войска, судя по всему, сумели отразить атаку целого механизированного батальона российских войск. Со ссылкой на военнослужащих ВСУ авторы ISW пишут, что 30 марта около Тоненького армия РФ направила в бой 36 танков и 12 БМП.
«На геолоцированных кадрах, опубликованных в воскресенье, видно большое количество уничтоженной и поврежденной российской бронетехники и танков вдоль дороги, к северо-западу от Тоненького, — сообщает ISW. — Украинские военнослужащие говорят, что во время атаки ВСУ уничтожили 12 российских танков и восемь БМП; они отмечают, что попытка фронтального наступления не привела к прорыву украинской оборонной линии».
По мнению экспертов Института изучения войны, масштаб атаки, осуществленной 30 марта, — существенный факт, поскольку российские силы не прибегали к подобным действиям с начала наступления на Авдеевку в октябре 2023 года.
«Способность Украины отразить атаку 30 марта, в особенности, около Авдеевки, где украинские войска были вынуждены быстро отступать» — это «позитивное свидетельство того, что ВСУ могут защищаться от будущих масштабных российских наступательных действий и ожидаемой наступательной операции летом 2024 года», считают эксперты.
Масштаб наступления российских сил под Авдеевкой говорит о том, что российское военное руководство считает приоритетным именно это направление, и именно тут может быть сконцентрировано будущее летнее наступление, предполагают авторы сводки ISW.
Украинские чиновники недавно предупреждали о концентрации российских военнослужащих на оси Харьков-Луганск, около Бахмута, около Авдеевки и на западе Запорожской области. Но ISW продолжает считать, что армия РФ сможет начать концентрированные и масштабные наступательные действия только на одном оперативном направлении из-за проблем России с личным составом и ограничений в области планирования».