Կրեմլի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը կարող է մասնակցել G20-ի ղեկավարների հանդիպմանը, «եթե լինի բոլոր անդամների կոնսենսուսը» եւ « եթե դա օգտակար լինի»։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Ֆրանսիա կատարած այցի ժամանակ։
«Եթե բոլոր անդամների կոնսենսուս լինի  եւ եթե դա օգտակար է, ապա այո։ Ներկա իրավիճակում դժվար է պատկերացնել, թե ինչով կարող է դա օգտակար լինել եւ ինչպես կարելի է հասնել բոլոր մասնակիցների կոնսենսուսին»,- ասել է նա։
Պատասխանելով  Պուտինի եւ նախագահ Բայդենի հնարավոր ձեռքսեղմման մասին հարցին՝ Բլինքենը նշել է, որ գաղափարը երբեք Ռուսաստանին կամ Կրեմլի ղեկավարին G20-ից բացառելը չի եղել։
Հենց գործողությունները, հենց Ռուսաստանի եւ Պուտինի քաղաքականությունն են գործի դնում այն, ինչ տեղի է ունենում «Մեծ քսանյակի» հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների տեսակետից։ Ուստի, եթե քաղաքականությունը փոխվի, մենք ոչինչ չենք բացառում։ Խնդիրն այն է, որ ներկա պահին ոչ մի ապացույց չունենք, որ քաղաքականությունը փոխվում է»,- նշել է պետքարտուղարը։
Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ կգա օրը, «եւ այդ օրը ավելի շուտ կգա», երբ մեր երկրների եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները խիստ կտարբերվեն այսօրվանից։
«Ցավոք, այդպես չէ, եւ այդպես չէ Պուտինի քաղաքականության պատճառով։ Ռուսաստանը վտարյալ չէ, եւ մեզ համար կարեւոր են ոչ այնքան առանձին անհատները, որքան քաղաքականությունը, որն իրականացնում է երկիրը»,- ընդգծել է Բլինքենը։

Глава Кремля Владимир Путин может принять участие во встрече лидеров G20, «если будет консенсус среди всех членов» и «если это будет полезно». Об этом заявил государственный секретарь США Энтони Блинкена во время визита во Францию.
«Если будет консенсус среди всех членов и если это будет полезно, то да. В нынешней ситуации трудно представить, чем это может быть полезно и как может быть достигнут консенсус среди всех участников», - сказал он.
Отвечая на вопрос о возможном рукопожатии Путина и президента США Джо Байдена, Блинкен отметил, что идея никогда не заключалась в исключении России или главы Кремля Владитира Путина из G20.
«Именно действия, именно политика России и Путина запускают то, что происходит с точки зрения отношений России с «Большой двадцаткой» или с «Большой семеркой», со всем миром. Поэтому, если политика изменится, мы ничего не исключаем. Проблема в том, что на данный момент у нас нет никаких доказательств того, что политика меняется», - отметил госсекретарь США.
Он также выразил надежду, что наступит день, «и этот день наступит раньше, чем позже», когда отношения между нашими странами и Россией будут сильно отличаться от нынешних.
«К сожалению, это не так, и это не так из-за политики Путина. Россия не является изгоем, и для нас важны не столько отдельные личности, сколько политика, проводимая страной», - подчеркнул Блинкен.