«Մայր Հայաստանի» որոշմամբ Երևանի ավագանու համանուն խմբակցության անդամ Սամվել Հակոբյանը դատական հայցեր է ներկայացրել Տիգրան Ավինյանի դեմ։ Վիճարկվում է Տիգրան Ավինյանի՝ Երևանի քաղաքապետի լիազորությունները ստանձնելու օրինականության հարցը։
«Մայր Հայաստանի» համոզմամբ՝ այն տեղի է ունեցել օրենքի խախտմամբ, քանզի, այսպես կոչված, երդման արարողության ժամանակ Երևանի ավագանու քվորումն ապահովված չի եղել։ Պահանջն է ներկայացվել ոչ իրավաչափ ճանաչել ՀՀ Երևանի քաղաքային համայնքի Երևան քաղաքի ավագանու 13.10.2023թ-ի Երևանի քաղաքապետի երդման արարողության հատուկ նիստը:

Согласно решению альянса «Мать Армения», член одноименной фракции в Совете старейшин Еревана Самвел Акопян подал иски против мэра Еревана Тиграна Авиняна. Оспаривается вопрос законности принятия Тиграном Авиняном полномочий мэра Еревана.
«Мать Армения» уверена, что имело место нарушение закона, поскольку во время так называемой церемонии инаугурации не был обеспечен кворум Совета старейшин Еревана. Представлено требование о признании специального заседания по инаугурации мэра Еревана, состоявшегося 13.10.2023, неправомерным.