Ղազախստանը Ռուսաստանից հետո ուժեղացրել է Կենտրոնական Ասիայից, մասնավորապես Տաջիկստանից եկած միգրանտների ստուգումները։ Այս մասին գրել է «Ազատություն/Օզոդի» ռադիոյի տաջիկական ծառայությունը։
Պարբերականին տված մեկնաբանությունում Ղազախստանում աշխատող տաջիկ միգրանտները տեղեկացրել են, որ տեղի ոստիկանությունը Կենտրոնական Ասիայի երկրների քաղաքացիների ստուգումներ է իրականացնում, որոնց արդյունքներով նրանց բերման են ենթարկում եւ վտարում։
«Եղել են դեպքեր, երբ բերման են ենթարկվել եւ վտարվել անգամ նրանք, ովքեր կեցության ժամանակավոր իրավունք են ունեցել»,- ռադիոյին ասել է զրուցակիցներից մեկը։
Մայիսի 7-ին Տաջիկստանի ԱԳՆ-ն երկրի Ղազախստան մեկնող քաղաքացիներին նախազգուշացրել է, որ նրանք պետք է թույլատրող փաստաթղթեր ունենան։ Գերատեսչությունում դա բացատրել են Ղազախստանի իշխանությունների կողմից երկրի միջազգային օդանավակայաններում անվտանգության միջոցների ուժեղացմամբ։
Մինչ այդ Ղազախստանի ոստիկանությունը տեղեկացրել էր 16 միգրանտի վտարման մասին, որոնք աշխատում էին Ուլիտաու մարզում։ Նրանցից ինը Տաջիկստանի քաղաքացիներ էին, յոթը՝ Ուզբեկստանի։
«Պարզվել է, որ այդ օտարերկրացիներն աշխատում էին Սատպաեւ քաղաքում, առանց համապատասխան թույլտվության եւ փաստաթղթերի։ Օրինականության եւ իրավակարգի ապահովման նպատակով օտարերկրյա բոլոր քաղաքացիները հարկադրաբար վտարվել են երկրի տարածքից»,- նշվել է Ղազախստանի ոստիկանության հաղորդագրությունում։
Ապրիլին Տաջիկստանի ԱԳՆ-ն երկրի քաղաքացիներին խորհուրդ էր տվել հրաժարվել Ռուսաստան մեկնելուց։ Թեեւ գերատեսչության հայտարարությունում ուղիղ այդ մասին չի նշվում, մի շարք իրավապաշտպաններ կարծում են, որ խորհրդի պատճառը Տաջիկստանի քաղաքացիների ճնշումներն են, որոնք բախվել են այլատյացության նոր ալիքի Ռուսաստանում «Կրոկուս սիթի հոլի» ահաբեկչությունից հետո։ Ձերբակալված կասկածյալների մեծ մասը Տաջիկստանի քաղաքացիներ են։

В Казахстане вслед за Россией усилили проверки мигрантов из стран Центральной Азии, в частности из Таджикистана. Об этом пишет таджикская служба Радио Свобода/Озоди.
В комментарии изданию таджикистанские мигранты, работающие в Казахстане, сообщили, что местная полиция проводит проверки граждан из стран Центральной Азии, по результатам которых их задерживают и впоследствии депортируют.
«Были случаи, когда задерживали и депортировали даже тех, кто имеет временный вид на жительство», – сказал Радио Озоди один из собеседников.
Седьмого мая МИД Таджикистана предупредил граждан страны, отправляющихся в Казахстан, что им необходимо иметь при себе все разрешительные документы. В ведомстве пояснили это введением казахстанскими властями усиленных мер безопасности в международных аэропортах страны.
Ранее полиция Казахстана сообщила о депортации 16 мигрантов, работавших в области Улытау. Девять из них были гражданами Таджикистана, а семеро – Узбекистана.
«Установлено, что эти иностранцы работали в городе Сатпаев без соответствующего разрешения и документов. В целях обеспечения законности и правопорядка все иностранные граждане принудительно выселены с территории страны», – говорится в сообщении казахстанской полиции.
В апреле МИД Таджикистана рекомендовал гражданам страны отказаться от поездок в Россию. Хотя в заявлении ведомства напрямую об этом не говорилось, ряд правозащитников полагают, что причина рекомендации – притеснение граждан Таджикистана, которые столкнулись с новой волной ксенофобии в России после теракта в подмосковном ТРЦ «Крокус Сити Холл». Большинство арестованных подозреваемых по делу – граждане Таджикистана.