Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցությունը ևս մեկ «հարված» ստացավ. չինական կողմը կտրուկ բարձրացրել է Ռուսաստան և Բելառուս բեռնափոխադրումների արժեքը։
Մայիսի 6-ից երկաթուղով ապրանքների առաքումը թանկացել է 500–800 դոլարով կամ ավելի մեկ կոնտեյների համար (TEU)՝ կախված մեկնման կայանից, հայտնել են բեռնափոխադրող ընկերությունները Infotrans Media Belarus տրանսպորտային և լոգիստիկ պորտալին:
Ըստ առաքիչների՝ սակագների բարձրացումը կապված է Չինաստանում անվճար բեռնարկղերի քանակի նվազման, ինչպես նաև չին-ռուսական սահմանին մեծ խցանումների հետ։
Երկաթուղային առաքումների գների աճին զուգահեռ աճել են Չինաստանից ծովային բեռնափոխադրումների գները։ Սակագնի բարձրացումը տատանվում էր $800–1000–ից մինչև $1300–1500 մեկ կոնտեյների համար (TEU)՝ կախված մեկնման նավահանգստից։ Միևնույն ժամանակ, մայիսին նավերում առկա տարածքի մեծ մասն արդեն ամրագրված է, ուստի բեռնափոխադրումները բեռնափոխադրումներ են առաջարկում միայն մայիսի վերջին-հունիսի սկզբին, հաղորդում են առաքիչները:
Գների աճը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի տարածքով տարանցիկ Չինաստանից ԵՄ երկաթուղային փոխադրումների վերականգնման ֆոնին։ հունվար-մարտ ամիսների արդյունքներով դրանք տարեկան կտրվածքով աճել են 44 տոկոսով՝ հասնելով 90 հազար կոնտեյների։ Դա տեղի է ունեցել Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով տարանցման փաստացի դադարեցումից հետո։
Միաժամանակ Չինաստանից Ռուսաստան արտահանման հոսքերը սկսեցին նվազել գրեթե երկու տարվա ռազմական գործողությունների ընթացքում առաջին անգամ։ Այսպես, մարտին Չինաստանի արտահանումը Ռուսաստան տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 15,7%-ով, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով չինական մաքսատան տվյալները։
Առեւտրի ծավալների նվազման պատճառ է դարձել չինական բանկերի՝ երկրորդական պատժամիջոցների սպառնալիքի պատճառով Ռուսաստանին ապրանքների մատակարարման համար վճարումներ ընդունելուց հրաժարվելը։ Ըստ ռուս ներմուծողների՝ փոխանցումները կարող են հետաձգվել մի քանի շաբաթով, և բանկերը պահանջում են բազմաթիվ փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են, որ գնորդը կապված չէ պատժամիջոցների տակ գտնվող անձանց կամ ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ։ Բայց նույնիսկ բոլոր փաստաթղթերը տրամադրելուց հետո բանկերը հաճախ հրաժարվում են գործարքներ իրականացնել։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մտադիր է Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինի հետ քննարկել բանկային վճարումների խնդիրը մայիսին Չինաստան կատարելիք այցի ժամանակ, Reuters-ին հայտնել են ռուսական գործարար շրջանակներից։
Ըստ Գայդարի ինստիտուտի, չինական ապրանքներին բաժին է ընկնում Ռուսաստան ներմուծման 43%-ը, որը անցյալ տարի կազմել է 285 մլրդ դոլար, Չինաստանի համար Ռուսաստանը երկրորդական շուկա է, որը կազմում է մատակարարումների միայն 3%-ը: «Չինաստանի առևտրաշրջանառության առաջատար դիրքերը հաստատապես զբաղեցնում են Ռուսաստանին ոչ բարեկամ երկրները, ինչը մեծացնում է մատակարարումների նվազման վտանգը՝ երկրորդական պատժամիջոցների սպառնալիքով»,- ընդգծել են փորձագետները։

Торгово-экономическое сотрудничество России и Китая получило еще один «удар»: китайская сторона резко повысила стоимость перевозок товаров в Россию и Беларусь.
С 6 мая доставка грузов по железной дороге подорожала на $500–800 и более за контейнер (TEU) в зависимости от станции отправления, рассказали транспортно-логистическому порталу Infotrans Media Belarus в экспедиционных компаниях.
По данным экспедиторов, рост тарифов связан с уменьшением количества свободных контейнеров в Китае, а также с большими пробками на китайско-российской границе.
Одновременно с ростом цен на железнодорожные доставки выросли ставки морских фрахтов из Китая. Рост тарифов составил от $800–1000 до $1300–1500 за контейнер (TEU) в зависимости от порта отправления. При этом большинство свободных мест на судах в мае уже забукировано, поэтому морские линии предлагают отправку грузов только в конце мая — начале июня, сообщили экспедиторы.
Рост цен произошел на фоне восстановления железнодорожных перевозок контейнеров из Китая в ЕС транзитом через территорию России. По итогам января—марта они выросли на 44% год к году, до 90 тыс. контейнеров. Это произошло после фактического прекращения транзита в связи с войной в Украине.
В то же время экспортный поток из Китая в Россию начал сокращаться впервые почти за два года военных действий. Так, в марте китайский экспорт в Россию упал на 15,7% год к году, сообщал Bloomberg со ссылкой на данные китайской таможни.
Причиной падения объемов торговли стал отказ китайских банков принимать платежи за поставку товаров в Россию из-за угрозы вторичных санкций. По словам российских импортеров, переводы могут зависать на несколько недель, а банки требуют многочисленные документы, подтверждающие, что покупатель не связан с санкционными лицами и военно-промышленным комплексом РФ. Но даже после предоставления всех документов банки нередко отказывают в проведении операций.
Президент РФ Владимир Путин собирается обсудить с лидером КНР Си Цзиньпином проблему банковских платежей во время предстоящего визита в Китай в мае, рассказали Reuters в российских бизнес-кругах.
Согласно оценке Института Гайдара, на китайские товары приходится 43% всего импорта в Россию, который по итогам прошлого года составил $285 млрд. Для Китая же Россия — вторичный по значимости рынок сбыта, на который приходится всего 3% поставок. «Лидирующие позиции в товарообороте Китая прочно занимают недружественные к России страны, что усиливает риски снижения поставок при угрозе введения вторичных санкций», — подчеркивали эксперты.