Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը, ըստ խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլիի, ներկայացրել է «Ընտանեկան արժեքների և անչափահասների պաշտպանության մասին» օրենքների փաթեթը։ Ընդհանուր առմամբ, կա 19 օրենք, որոնք նախատեսում են հավաքների ազատության սահմանափակում և լրատվամիջոցների գրաքննություն, հաղորդում է SOVA-ն։
Նա ասաց, որ մայիսի 17-ը՝ Ընտանիքի մաքրության և ծնողների հարգանքի օրը, հայտարարվելու է հանգստյան օր։
Բացի այդ, հեռարձակողներին և կինոթատրոններին կարգելվի ցուցադրել ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների ինտիմ տեսարաններ։
«Արժեքների մասին» օրենքը, ըստ բանախոսի, կկարգավորի 8 հարց.
«Ամուսնության հարցը, ինչպես գիտեք, 2017 թվականին Սահմանադրությունը կարգավորեց ամուսնության հարցը՝ որպես տղամարդու և կնոջ միություն՝ ընտանիք ստեղծելու նպատակով։ Սակայն մենք լսում ենք տարբեր խոսակցություններ, որ Վրաստանում կներդրվեն ամուսնության այլընտրանքային ձևեր, ուստի օրենքը կկարգավորի, որ անընդունելի կլինի գրանցել այլընտրանքային ամուսնական միություն, որը հակասում է Վրաստանի օրենսդրությամբ սահմանված ամուսնության պայմաններին։
Որդեգրման հետ կապված խնդիրներ – Սա նաև չի կիրառի որդեգրում այն մարդկանց համար, ովքեր նույնականացնում են որպես իրենցից տարբերվող սեռ կամ ովքեր հետերոսեքսուալ չեն: Տվյալ դեպքում խոսքը միայնակ մարդկանց մասին է, ովքեր ցանկանում են երեխա որդեգրել։
Սեռը փոխելու վիրահատություն, մասնավորապես՝ անձին արգելվելու է սեռափոխության վիրահատություն կամ այլ տեսակի բժշկական միջամտություններ կատարել։
Պետության կողմից տրված փաստաթղթերում սեռը նշելու հարցը լուծվում է։ Արգելվելու է նույնականացման քարտում կամ կառավարության կողմից տրված այլ փաստաթղթում նշել այլ սեռ, քան անձին է:
Կրթության ոլորտում քարոզչությունն արգելելու հարցերը, անընդունելի կլինի ԼԳԲՏ քարոզչություն իրականացնել ուսումնական հաստատությունում, մասնավորապես՝ նպաստել տեղեկատվության տարածմանը, որն ուղղված է լինելու անձի սեռից տարբերվող սեռին պատկանելությանը, նույն սեռի ներկայացուցիչների միջև հարաբերություններ կամ ինցեստ:
Տեղեկատվության տարածումը (ԼԳԲՏ մտերմություն), այդ թվում՝ դա վերաբերում է հեռարձակողներին, և հեռարձակողի համար անընդունելի կլինի եթեր տարածել տեղեկատվություն՝ ուղղված իր սեռից տարբեր սեռին պատկանող անձին գովազդելուն, նույնասեռական հարաբերություններ կամ ինցեստ:
Կարևոր է նշել, որ այս արգելքը կիրառվում է միայն այնքանով, որքանով արգելվում է նույն սեռի ներկայացուցիչների միջև ինտիմ հարաբերություններ պատկերող տեսարանի հեռարձակումը կամ ինցեստի տեսարանը հեռուստաընկերության կողմից: Նմանատիպ բովանդակության գովազդը նույնպես կարգելվի։
7-րդ «օրենք» - Հանդիպումներ և դրսեւորումներ։ Արգելվում են հանրային հանդիպումները կամ ցույցերը, որոնք ուղղված են անձին որպես այլ սեռի պատկանող ճանաչելու, նույն սեռի ներկայացուցիչների միջև հարաբերություններ խթանելուն կամ ինցեստին:
Աշխատանքային հարաբերություններում, ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հաստատություններում, աշխատանքային հարաբերությունների շրջանակներում պարտավորությունը, եթե ուղղված է կենսաբանական սեռի անտեսմանը, անվավեր կլինի»,- ասել է Պապուաշվիլին։
Պապուաշվիլիի խոսքով՝ այս օրինագիծը կքննարկվի և կընդունվի գարնանային նստաշրջանում՝ առաջին ընթերցմամբ, իսկ աշնանային նստաշրջանում՝ երրորդ ընթերցմամբ։
Փաստաթղթերը ներկայացվել են իրավական հարցերի հանձնաժողովին, այնուհետև՝ լիագումար նիստին։
Հիշեցնենք, որ «Վրացական երազանք»-ը մտադիր է «ընտանեկան արժեքների երաշխիքները» ներառել Սահմանադրության մեջ, հայտնի դարձավ այս տարվա մարտի 25-ին։ Նախաձեռնությունը ստորագրել է մեծամասնականից 83 պատգամավոր։ Խորհրդարան է ներկայացվել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծ, ինչպես նաև «Ընտանեկան արժեքների և անչափահասների պաշտպանության մասին» սահմանադրական օրենքի նախագիծ։
Փոփոխություններն ուղղված են ԼԳԲՏ քարոզչության դեմ։ Սահմանադրության փոփոխություններից մեկն արվել է Վրաստանի Հիմնական օրենքի 30-րդ հոդվածում և վերաբերում է ամուսնության, մոր և երեխաների իրավունքներին. «Ընտանեկան արժեքների և անչափահասների պաշտպանությունն ապահովվում է Վրաստանի սահմանադրական օրենքով, որը Վրաստանի Սահմանադրության անբաժանելի մասն է»,- ասվում է դրանում։

Партия власти «Грузинская мечта», по словам спикера Шалвы Папуашвили, представила пакет законов «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних». Всего — 19 законов, которые предусматривают ограничение свободы собраний и цензуру СМИ, передает SOVA.
Спикер сообщил, что 17 мая — День чистоты семьи и уважения к родителям — будет объявлен выходным днем.
Кроме того, вещателям и кинотеатрам запретят показывать интимнные сцены представителей ЛГБТ-сообщества.
Закон «О ценностях», по словам спикера, отрегулирует 8 вопросов:
«Вопрос брака, как вы знаете, в 2017 году Конституция регулировала вопрос брака как союза между мужчиной и женщиной с целью создания семьи. Однако мы слышим различные разговоры о том, что в Грузии будут введены альтернативные формы брака, поэтому закон будет регулировать, что будет недопустимо регистрировать альтернативный брачный союз, который противоречит условиям брака, установленным законодательством Грузии.
Вопросы усыновления — здесь также будут неприемлемо усыновление для людей, которые относят себя к полу, отличному от их собственного, или которые не являются гетеросексуальными людьми. В данном случае мы говорим об одиноких людях, которые хотят усыновить ребенка.
Операция по смене пола, в частности, человеку будет запрещено делать операцию по смене пола или использовать другие виды медицинских манипуляций.
Решается вопрос об указании пола в документах, выданных государством. Будет запрещено указывать пол, отличный от пола человека, в его удостоверении личности или другом документе, выданном государством.
Вопросы запрета пропаганды в сфере образования, недопустимо будет вести пропаганду ЛГБТ в учебном заведении, в частности, способствовать распространению информации, которая будет направлена на пропаганду принадлежности человека к полу, отличному от его гендера, отношений между представителями одного пола или инцеста.
Распространение информации (ЛГБТ-интим), в том числе это касается вещателей, и для вещателя будет недопустимо распространять в своем эфире информацию, направленную на пропаганду лица, принадлежащего к полу, отличному от его гендера, отношений между представителями одного пола или инцеста.
Важно отметить, что данный запрет распространяется только в той мере, в какой запрещается трансляция сцены, изображающей интимные отношения между представителями одного пола, или сцены инцеста в эфире телекомпании. Также будет запрещена реклама аналогичного контента.
7-й <закон> — Собрания и манифестации. Публичные собрания или манифестации, направленные на принадлежность человека к другому полу, пропаганду отношений между представителями одного пола или инцеста, запрещены.
В трудовых отношениях, как в частных, так и в государственных учреждениях, обязательство в рамках трудовых отношений, если будет направлено на пренебрежение биологическим полом, будет недействительным», — сказал Папуашвили.
По словам Папуашвили, этот законопроект будет обсужден и принят в ходе весенней сессии в первом чтении и на осенней сессии в третьем чтении.
Документы переданы в комитет по юридическим вопросам, а затем — на пленарном заседании.
Напомним, о том, что «Мечта» намерена прописать в Конституцию «гарантии семейных ценностей», стало известно 25 марта текущего года. Инициатива подписана 83 депутатами от большинства. В парламент внесен был проект поправок к Конституции, а также проект конституционного закона под названием «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних».
Поправки направлены против ЛГБТ-пропаганды. Одна из поправок в Конституции вносится в статью 30 основного закона Грузии и касается прав брака, матерей и детей: «Защита семейных ценностей и несовершеннолетних обеспечивается конституционным законом Грузии, который является неотъемлемой частью Конституции Грузии», гласит она.