ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ երկրին դեռևս պետք չէ կանխարգելիչ միջուկային հարված հասցնելու հնարավորությունը, գրում է Коммерсант-ը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը մտածում է իր միջուկային դոկտրինում հնարավոր փոփոխությունների մասին։ Պուտինը հավելել է, որ Ռուսաստանն ուշադրություն է դարձնում անվտանգության ոլորտում գլոբալ փոփոխություններին։
«Մենք հիմա մտածում ենք այն թեմայի շուրջ, թե միջուկային դոկտրինում ինչ կարելի է փոխել։ Ամեն դեպքում, մենք գիտենք, որ պոտենցիալ թշնամին աշխատում է դրա վրա, նոր տարրերի վրա, կապված միջուկային զենքի կիրառման շեմի իջեցման հետ»,- ասել է Պուտինը՝ Հանոյում կայացած մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի խոսքով, արևմտյան երկրները ներկայումս մշակում են «չափազանց ցածր հզորության պայթուցիկ միջուկային սարքեր»:
Վլադիմիր Պուտինը պնդում է, որ արևմտյան փորձագետներն ընդունելի են համարում նման լիցքավորիչների կիրառումը։ Հենց դա էլ, պարզաբանել է ՌԴ նախագահը, կապված է դոկտրինի փոփոխության հնարավորության մասին հայտարարությունների հետ։

Президент РФ Владимир Путин заявил, что стране пока не нужна возможность нанести превентивный ядерный удар, передает «Коммерсантъ».
По его словам, Россия думает о возможных изменениях в своей ядерной доктрине. Путин добавил, что Россия обращает внимание на глобальные изменения в сфере безопасности.
«Мы сейчас думаем на тему о том, что бы в Ядерной доктрине можно было бы поменять. Во всяком случае, мы знаем, вероятный противник над этим работает, над новыми элементами, связанными с понижением порога применения ядерного оружия»,- сказал господин Путин на пресс-конференции в Ханое, трансляцию которой вела пресс-служба Кремля. По словам президента РФ, в западных странах сейчас идет разработка «взрывных ядерных устройств сверхмалой мощности».
Владимир Путин утверждает, что западные эксперты считают допустимым использование подобных зарядов. Именно с этим, пояснил президент России, и связаны заявления о возможности изменения доктрины.