Մոտ 4 ամիս եւ 15 օր տեւած քաղաքական ճգնաժամը Լիբանանում հանգուցալուծվեց: 2009թ.-ի հունիսի 7-ին կայացած ընտրություններից հետո Լիբանանը նոյեմբերի 9-ի երեկոյան նոր կառավարություն է ձեւավորել՝ այն հռչակելով «ազգային միասնության կառավարություն»:
Բեյրութում հրապարակվող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Քանդահարյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ Լիբանանի կառավարությունը բաղկացած է 30 հոգուց, հարգված է նաեւ լիբանանահայ համայնքին տրված չափաբաժինը: Ըստ Քանդահարյանի՝ ՀՅԴ-ի առաջադրմամբ ճարտարարվեստի նախարար է դարձել Աբրահամ Դեդեյանը, իսկ վարչապետ Սաադ Հարիրիի կուսակցության առաջադրմամբ՝ պետական նախարարի պաշտոնում նշանակվել է Ժան Հովասափյանը:
«Քաղաքական դաշտի բաղադրիչ ուժերը, հոսանքները՝ ընդհանրապես, ե՛ւ իշխանամետ ե՛ւ ընդդիմադիր, ներկայացված են կառավարությունում»,- հայտնեց Քանդահարյանը՝ հավելելով. «Որոշակի լավատեսական մթնոլորտ կա հիմա: Առճակատման կամ քաղաքական ճգնաժամի դուռը փակված է, եւ համագործակցության դուռ է բացվել Լիբանանում»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին կայացած ընտրություններում Սաադ Հարիրիի «14 մարտի» շարժումը հաղթանակ էր տարել, իր հիմնական մրցակցի «8 մարտի» դաշինքի նկատմամբ, որում ընդգրկված էին Քրիստոնեական «Բարեփոխում եւ կարգուկանոն» կուսակցությունը՝ գեներալ Միշել Աունի գլխավորությամբ, Մահմեդական կուսակցությունը՝ բաղկացած հիմնականում շիաներից, «Հըզբոլլահն» ու ՀՅ Դաշնակցությունը:

В составе нового правительства Ливана, которое было сформировано накануне поздно вечером, из 30 министров двое будут представителями армянской национальности. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил главный редактор ливанской газеты «Аздак» Шахан Кандахарян.
Он отметил, что, по предложению партии АРФ «Дашнакцутюн», министром архитектуры стал Абрахам Дедеян, а, по предложению правящей партии, госминистром стал Жан Овасапян. Ш.Кандаханян заявил, что в составе правительства представлены как оппозиционные, так и правящие силы. По его словам, ситуация в Ливане несколько стабилизировалась и вселяет оптимизм. «Созданы предпосылки для сотрудничества»,- отметил редактор.
Отметим, что после победы на выборах 7 июня 2009 года движения «14 марта», возглавляемого сыном убитого премьер-министра Ливана Рафика Арири Саадом Арири, накануне поздно вечером было сформировано «правительство национального единения», в состав которого вошли представители как провластных, так и оппозиционных сил. На выборах в Ливане движение «14 марта» одержало победу над блоком «8 марта», в состав которого входят партия «Реформа и порядок», возглавляемая генералом Мишелем Ауни, Мусульманская партия, состоящая в основном из шиитов, «Хезболла» и АРФ «Дашнакцутюн».