Հուլիսի 23-ին ՆԳ նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի շրջանառության և ապօրինի շրջանառության կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ, ՆԳՆ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանը։ Հայտնում են ՆԳ նախարարությունից:
Հանձնաժողովի նախագահն իր խոսքում կարևորել է ներառական կազմով նիստի անցկացումը՝ բարձր գնահատելով թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի ուղղությամբ ներդրված համակողմանի ջանքերը։
Վարդան Վարդանյանն անդրադարձել է թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի արդյունքներին, այդ թվում՝ պատժի անխուսափելիությանը, կոնկրետ դեպքերով այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառման արդյունավետությանը, ինչպես նաև ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքի հայտնաբերման ուղղությամբ ոստիկանության ծավալուն աշխատանքին։ Նա ընդգծել է միասնական պրակտիկայի ձևավորման անհրաժեշտությունը, ինչը թույլ կտա համընդհանուր խնդրի դեմ պայքարում գրանցել դրական արդյունքներ։
Հանձնաժողովի անդամներն իրենց ելույթներում ներկայացրել են գերատեսչությունների կողմից կատարված աշխատանքները, արձանագրված խնդիրները, ինչպես նաև թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հետ կապված այլ հարցեր:
Քննարկվել են թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի իրացման դեպքերով քննվող դատական պրակտիկայի վերաբերյալ հարցեր։
Ներկայացվել է նաև ՆԳՆ ոստիկանության կողմից մշակված «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Հանձնաժողովի կազմում ներգրավված էին ՆԳ նախարարության ոստիկանության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Գլխավոր դատախազության, Պաշտպանության, Առողջապահության, Արդարադատության նախարարությունների, Քննչական կոմիտեի և Պետական եկամուտների կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներ։
Հրավիրված էին նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի ներկայացուցիչներ, Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավորներ, օգնականներ:
Օրակարգի հարցերի շուրջ ծավալվել է ակտիվ քննարկում։ Նախանշված խնդիրների լուծման ուղղությամբ արվել են կոնկրետ առաջարկություններ:
Վարդան Վարդանյանն ամփոփելով նիստը՝ շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովի անդամներին արդյունավետ քննարկման համար և ընդգծել թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի արդյունավետության ուղղությամբ առաջիկա անելիքները։

В МВД РА 23 июля состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по предотвращению незаконного оборота наркотических средств и психотропных (психоактивных) веществ в Республике Армения, которое провел председатель комиссии, заместитель начальника полиции МВД Вардан Варданян. Об этом сообщает пресс-служба МВД Армении.
В своем выступлении председатель комиссии подчеркнул важность проведения заседания инклюзивным составом, высоко оценив прилагаемые комплексные усилия в направлении борьбы с незаконным оборотом наркотиков.
Вардан Варданян коснулся результатов борьбы с незаконным оборотом наркотиков, в том числе неотвратимости наказания, эффективности использования альтернативных средств сдерживания в конкретных случаях, а также обширной работы полиции в направлении выявления незаконно хранящегося оружия и боеприпасы. Он подчеркнул необходимость формирования единой практики, которая позволит зафиксировать положительные результаты в борьбе с этой общечеловеческой проблемой.
В своих выступлениях члены комиссии представили проделанную ведомствами работу, зафиксированные проблемы, а также другие вопросы, связанные с незаконным оборотом наркотиков.
Обсуждены вопросы судебной практики по делам о сбыте наркотических средств и психотропных веществ.
Был также представлен разработанный Полицией МВД проект закона «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Армения».
В работе комиссии были задействованы руководители соответствующих подразделений МВД, Полиции, СНБ, Генеральной прокуратуры, Минобороны, здравоохранения, юстиции, Следственного комитета и Комитета государственных доходов.
Были также приглашены представители Высшего судебного совета, судьи и помощники уголовной палаты Кассационного суда, уголовного суда первой инстанции города Еревана.
По вопросам повестки дня состоялось активное обсуждение. Даны конкретные рекомендации по решению обозначенных проблем.
Подводя итоги заседания, Вардан Варданян поблагодарил членов комиссии за плодотворную дискуссию и подчеркнул предстоящие действия в направлении эффективности борьбы с незаконным оборотом наркотиков.