Ռազմական կաբինետի նախկին նախարար Բենի Գանցը՝ կենտրոնամետ, այժմ ընդդիմադիր «Ազգային միություն» կուսակցության ղեկավարը, հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է «լայնածավալ» պատասխան տա Մաջդալ Շամսի հրթիռակոծմանը՝ ընդգծելով, որ դա կարող է լինել «ուժեղ հարված Լիբանանին, ինչպես նաև Լիբանանի մասնատում»։
Channel 12 News-ին տված հարցազրույցում Գանցն ասել է. «Իսրայելի պաշտպանության ուժերը պատրաստ են: Կարծում եմ, դա այն է, ինչ մենք կտեսնենք»:
Բայց նա քննադատել է կառավարությանը, որից նա հեռացել էր անցյալ ամիս, քանի որ այն չունի «լիարժեք ռազմավարական գործողությունների ծրագիր»:
Գանցը հայտարարել է, որ վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն «չի կարող այլևս ժամանակ ձգել: Ժամանակը միայն անհաջողություններ է բերում»։
Նա կրկին կոչ է արել Գազայում հրադադարի և պատանդների արձակման մասին համաձայնագիր ստորագրել, ինչը, ըստ նրա, կհանգստացնի իրավիճակը հյուսիսային ճակատում և «Իսրայելին թույլ կտա կենտրոնանալ Իրանից բխող սպառնալիքին տարածաշրջանային արձագանքման վրա»:

Бывший министр военного кабинета Бенни Ганц, глава центристской, ныне оппозиционной партии «Национальный союз» заявил, что Израиль должен «широко» отреагировать на ракетный обстрел Мадждаль-Шамса, подчеркивая, что это может включать в себя «сильный удар по Ливану, а также разрыв Ливана на части».
В интервью 12 каналу новостей Ганц заявил: «Армия обороны Израиля готова. Я полагаю, это то, что мы увидим».
При этом он раскритиковал правительство, которое он покинул в прошлом месяце, за отсутствие, по его словам, «полноценного стратегического плана действий».
Ганц заявил, что премьер-министр Биньямин Нетаньяху «не может продолжать тянуть время. Время приносит с собой только неудачи».
Он вновь призвал к подписанию соглашения о прекращении огня в секторе Газа и освобождении заложников, которое, как он ожидает, также успокоит обстановку на северном фронте и «позволит Израилю сосредоточиться на региональном реагировании на угрозу, исходящую от Ирана».