Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորումը հայտարարել է, որ իր քաղաքական առաջնորդ Իսմայիլ Հանիեն սպանվել է Թեհրանում գտնվող իր նստավայրին իսրայելական հարձակման հետևանքով։
«Եղբայր, առաջնորդ, շարժման առաջնորդ Մուջահիդ Իսմայիլ Հանիեն սպանվել է Թեհրանում գտնվող իր շտաբի վրա սիոնիստների հարձակման հետևանքով այն բանից հետո, երբ նա մասնակցել է Իրանի նոր նախագահի երդմնակալությանը», - մեջբերում են համաշխարհային գործակալությունները ՀԱՄԱՍ-ի հայտարարությունը:
Խումբը դեռ չի պարզաբանել, թե կոնկրետ ինչպես է հարվածը հասցվել, որի արդյունքում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդը մահացել է։
Հանիայի մահվան մասին հայտնել է նաև Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը։
Կորպուսի կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդի հետ սպանվել է նրա թիկնապահներից մեկը։

Палестинская группировка ХАМАС объявила, что ее политический лидер Исмаил Хания убит израильским ударом по его резиденции в Тегеране.
«Брат, лидер, моджахед Исмаил Хания, лидер движения, погиб в результате удара сионистов по его штаб-квартире в Тегеране после того, как он принял участие в инаугурации нового президента Ирана», — цитируют мировые агентства заявление ХАМАС.
Каким именно образом был нанесен удар, повлекший смерть лидера ХАМАС, группировка пока не объясняет.
О смерти Хании объявил и иранский Корпус стражей исламской революции.
В сообщении на сайте Корпуса говорится, что вместе с лидером ХАМАС погиб один из его телохранителей.