Ադրբեջանն ու Հայաստանը պայմանավորվել են սահմանազատման գործընթացի շուրջ: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը՝ պատասխանելով հարցերի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի տարածաշրջանային համագործակցության և անվտանգության ենթահանձնաժողովում «Եվրոպայի ապագայի» վերաբերյալ լսումների ժամանակ։
«Երկու կողմերն էլ համաձայնության են եկել սահմանազատման գործընթացի շուրջ։ Նրանք պայմանավորվել են, թե որտեղ պետք է լինեն սահմանները։ Կան որոշ հատվածներ, որոնք երկու կողմերն էլ դեռ վերահսկում են։ Բայց հավանական է, որ նրանք կնահանջեն համաձայնեցված սահմանների պատճառով, և այս առումով առանձնակի հետաքրքրություն են ներկայացնում բարձր լեռնային շրջանները: Բայց կրկին շեշտում եմ, որ սա գործընթաց է, որի վրա աշխատում են երկու կողմերը։
Մենք շատ հստակ ասել ենք, որ եթե սահմանի հետ կապված փոփոխություններ կան, ապա համաձայնեցված սահմանը պետք է կիրառվի, եթե երկու կողմերը համաձայնության չեն եկել: Բանակցություններ են ընթանում խաղաղության համաձայնագրի շուրջ»,- ասել է Օ՛Բրայենը։

Azerbaijan and Armenia have agreed on the border delimitation process. This was announced by James O'Brien, US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, answering questions at a hearing on "The Future of Europe" in the Subcommittee on Regional and Security Cooperation of the Senate Committee on Foreign Relations.
Both sides have agreed on the border delimitation process. They have agreed on where the borders should be. There are some areas that both sides still control. But it is likely that they will retreat because of the agreed borders, and the high mountain regions are of particular interest in this regard. But this is a process on which both sides are working, O'Brien said.
He noted that they have made it very clear that if there are any changes regarding the border, the agreed border shall apply unless the two sides have reached an agreement.