Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին իրանական կողմի խնդրանքով հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Ալի Բաղերի Քանիի հետ՝ քննարկելով երկկողմ հարաբերությունները եւ իրավիճակը Մերձավոր Արեւելքում։
Ինչպես տեղեկացրել է «Սինհուան», Վան Ին նշել է, որ Իրանը երկիր է, որը կարեւոր ազդեցություն ունի տարածաշրջանում եւ Չինաստանի համապարփակ ռազմավարական գործընկերն է։
Նա ընդգծել է, որ Չինաստանն անփոփոխ զարգացնում է ռազմավարական հարաբերություններն Իրանի հետ՝ երկարատեւ հեռանկարի հաշվառմամբ։

Chinese Foreign Minister Wang Yi on Sunday held phone talks with Acting Iranian Foreign Minister Ali Bagheri Kani at request, focusing on bilateral relations and the situation in the Middle East.
Noting that Iran is a country with important influence in the region and a comprehensive strategic partner of China, Wang said that China has always promoted its relations with Iran from a strategic and long-term perspective, Xinhua reports.
Iran is willing to enhance coordination with China on international and regional affairs and give more strategic connotations to bilateral ties, Bagheri Kani said, in particular, in turn.