Անցած գյուղատնտեսական տարում (2023 թվականի հուլիս-2024 թվականի հունիս) Ռուսաստանն արտահանել է 72 միլիոն տոննա հացահատիկ։ Գյուղատնտեսության նախարարությունն այս գյուղատնտեսական տարում պահպանում է 60 միլիոն տոննայի կանխատեսումը։ Դրա մասին լրագրողներին հայտնել է գերատեսչության ղեկավար Օքսանա Լուտը։
«Անցած սեզոնում մենք արդեն փաստացի ունենք 72 միլիոն տոննա հացահատիկի հաստատված (արտահանում): Սպասում ենք հաշվարկին, բայց 72 միլիոն տոննան հաստատ կստացվի»,- հայտնել է նա։
Պատասխանելով ընթացիկ գյուղատնտեսական տարում ցորենի արտահանման կանխատեսման վերաբերյալ հարցին՝ Լուտը նշել է, որ այն դեռ որոշված չէ։ «Ցորենի բերքի վերաբերյալ վերջնական կանխատեսումներ դեռ չկան: Բերքի ցուցանիշները կարող են տատանվել դեպի նվազում:
Երբ հասկանանք, թե որքան բերք ենք հավաքելու, համապատասխանաբար, դելտան ընդունելի կդարձնենք արտահանման համար հաջորդ տարի սահմանելու քվոտաներով»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ առաջնահերթ խնդիրը ներքին կարիքների բավարարումն է։
Լուտը միաժամանակ հաստատել է ընթացիկ գյուղատնտեսական տարում հացահատիկի արտահանման իր ավելի վաղ կանխատեսումը՝ 60 միլիոն տոննայի մակարդակով։ «Հիմք ընդունելով հացահատիկի բերքի 132 միլիոն տոննա կանխատեսումը, մենք այս սեզոնին սահմանել ենք 60 միլիոն տոննա արտահանման կանխատեսում»,- ասել է նա։
Գնահատելով հացահատիկի շուկայում ապրանքային ներխուժումների սկիզբը (հացահատիկի վաճառք պետական միջամտության հիմնադրամից), Լուտը հայտարարել է, որ հիմնադրամն ալրաղացների և հացթուխների համար անհրաժեշտ որակի լավ ցորեն ունի։
«Լավ գին է, ավելի բարձր է այն գնից, որով հիմնադրամի համար ցորեն են գնել։ Բայց հիմա այն ավելի ցածր է, քան ընթացիկ շուկան, քանի որ 3-րդ կարգի ցորենի գինը հիմա բարձր է»,- նշել է նա։
Ուստի միջամտության հիմնադրամի շնորհիվ մենք իրավիճակը կարգավորում ենք հատկապես ալյուրի և հացի, էլ ավելի շատ հացի արտադրության շրջանակում»։
Ռուսաստանում ապրանքային ներխուժումները սկսվել են օգոստոսի 19-ին։ Կառավարությունը թույլատրել է 2024 թվականին դաշնային միջամտության հիմնադրամից վաճառել մինչև 500 հազար տոննա հացահատիկ։ Ներկայում հիմնադրամն ունի ավելի քան 4 միլիոն տոննա հացահատիկ, դրա զգալի մասը ցորենն է։
Այս ծավալը գնվել է մի քանի փուլով՝ 2022 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 30-ը (ավելի քան 47 միլիարդ ռուբլու դիմաց՝ 3 միլիոն տոննա) և 2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ից մինչև 2024 թվականի հուլիսի 15-ը (15,4 միլիարդ ռուբլու դիմաց՝ 1,076 միլիոն տոննա):

Россия в прошлом сельхозгоду (июль 2023 - июнь 2024 года) экспортировала 72 млн тонн зерна. В этом сельхозгоду Минсельхоз сохраняет прогноз на уровне 60 млн тонн. Об этом журналистам сказала глава ведомства Оксана Лут.
«В прошедшем сезоне сейчас у нас уже есть в факте 72 млн тонн зерна подтвержденных (экспорта). Ждем расчет, но 72 млн тонн точно получится», - сообщила она.
Отвечая на вопрос о прогнозе экспорта пшеницы в текущем сельхозгоду, Лут заявила, что он пока не определен. "По пшенице окончательных прогнозов пока нет, цифры по уборке могут колебаться в сторону уменьшения. Когда поймем, сколько соберем, соответственно, сделаем дельту допустимую за счет квот, которые будем устанавливать в следующем году по экспорту", - сказала она, подчеркнув при этом, что первоочередная задача - обеспечить внутренние потребности.
Лут также подтвердила сделанный ранее прогноз по экспорту зерна в целом в текущем сельхозгоду - на уровне 60 млн тонн. «Исходя из прогноза сбора зерна в 132 млн тонн, мы ставим прогноз по экспорту в 60 млн тонн в этом сезоне», - сказала она.
Оценивая начавшиеся товарные интервенции на рынке зерна (продажа зерна из государственного интервенционного фонда), Лут заявила, что в фонде хорошая пшеница, нужного качества для мукомолов и хлебопеков.
«Цена хорошая, она выше, чем цена, по которой пшеница закупалась в фонд. Но сейчас она ниже, чем текущий рынок, потому что цена на пшеницу 3 класса сейчас высокая, - сказала она. - Поэтому мы как раз за счет интервенционного фонда регулируем ситуацию именно в рамках производства муки и хлеба, даже в большей степени хлеба».
Товарные интервенции в России начались 19 августа. Правительство разрешило в 2024 году продажу из федерального интервенционного фонда до 500 тысяч тонн зерна.
Сейчас в фонде имеется более 4 млн тонн зерна, значительная часть его - пшеница. Этот объем был закуплен в несколько этапов: с 1 августа по 30 декабря 2022 года (3 млн тонн более чем на 47 млрд рублей) и с 11 декабря 2023 года по 15 июля 2024 года (1,076 млн тонн на 15,4 млрд рублей).