Ռուսաստանում ավիատոմսերը կարող են աշնանը զգալիորեն թանկանալ՝ ավիավառելիքի գների կտրուկ աճի պատճառով, գրում է Известия-ն։ Ավիավառելիքի գինը օգոստոսին արդեն հասել է ռեկորդային արժեքի՝ 87,9 հազար տոննայի դիմաց՝ գերազանցելով համաշխարհային գները։
Փոխադրողները նախազգուշացրել են ավիավառելիքի գների կտրուկ աճի հետևանքների և Ռուսաստանում դրա տեղական դեֆիցիտի ռիսկերի մասին։ Խնդրի մասին Օդային տրանսպորտի օպերատորների ասոցիացիային հայտնել է S7-ը:
Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային ապրանքահումքային բորսայում վառելիքի գինը օգոստոսին արդեն հասել է ռեկորդային արժեքի՝ 87,9 հազար տոննայի դիմաց՝ գերազանցելով համաշխարհային գները։
Փոխադրողը խնդրում է էներգետիկայի և տրանսպորտի նախարարությանը՝ միասին վերլուծել օդանավակայաններում կերոսինի արժեքը, ինչպես նաև միջոցներ ձեռնարկել դեֆիցիտի ռիսկը նվազեցնելու ուղղությամբ:
Հակառակ դեպքում, ըստ S7-ի, վառելիքի ծախսերը կարող են անդրադառնալ թռիչքների հասանելիության վրա: Մյուս խոշոր փոխադրողները ևս ուշադրություն են դարձնում վառելիքի թանկացմանը:
Միևնույն ժամանակ, Էներգետիկայի նախարարությունը և Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը չեն կիսում ոլորտի մտահոգությունները. ըստ գերատեսչությունների՝ շուկան կայունորեն մատակարարվում է ավիացիոն վառելիքով և մնում է հավասարակշռված, և օդանավերի օպերատորներին տարբեր օժանդակ միջոցներ են տրամադրվում:

Авиабилеты в России могут в разы подорожать осенью из-за резкого роста цен на авиакеросин, пишет Известия. Цена на него в августе уже достигли рекордного значения в 87,9 тысяч за тонну, превысив мировые цены.
Перевозчики предупредили о последствиях резкого роста цен на авиакеросин и рисках его локального дефицита в России. О проблеме сообщила S7 в Ассоциацию эксплуатантов воздушного транспорта.
Цена на топливо на Санкт-Петербургской международной товарно-сырьевой бирже в августе уже достигала рекордного значения в 87,9 тыс. за т, превысив мировые цены.
Перевозчик просит совместно с Минэнерго и Минтрансом провести анализ стоимости керосина в аэропортах, а также мероприятия по снижению рисков дефицита.
В противном случае расходы на топливо могут отразиться на доступности перелетов, утверждают в S7. На рост стоимости топлива обращают внимание и другие крупные перевозчики. При этом в Минэнерго и ФАС опасений отрасли не разделяют — по данным ведомств, рынок стабильно обеспечен авиатопливом и остается сбалансированным, а для эксплуатантов воздушных судов предусмотрены разнообразные меры поддержки.