Մեծ Բրիտանիայում վերապատրաստվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի (ՀՈՒՀ) մոտ 43 հազար զինվորական։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայում թագավորության դեսպան Մարտին Հարիսը։
«Մենք զորավարժություններով աջակցում ենք Ուկրաինայի զինված ուժերին։ Այս պահին Մեծ Բրիտանիայում 43 հազար ուկրաինացի զինվոր է մարզվում»,- ասել է նա Ուկրաինայի ազգային հեռուստամարաթոնում։
2015 թվականից մինչև 2022 թվականի փետրվարը «Օրբիտալ» գործողության շրջանակներում Մեծ Բրիտանիան վերապատրաստել է 22 հազար ուկրաինացի զինվորականների։ Ուկրաինայում ռուսական «հատուկ ռազմական գործողության» մեկնարկից քիչ առաջ այս ծրագիրը սահմանափակվեց։
2022 թվականի ամռանը Թագավորության պաշտպանության նախարարությունը սկսեց «Ինտերֆլեքս» գործողությունը։ Այս ծրագրի իրականացմանը միացել են նաև սկանդինավյան և բալթյան երկրները, Ավստրալիան և Կանադան՝ ուկրաինական զինված ուժերի մարտիկների պատրաստման համար։

Порядка 43 тыс. военнослужащих Вооруженных сил Украины (ВСУ) прошли подготовку на территории Великобритании. Об этом сообщил посол королевства на Украине Мартин Харрис.
«Мы поддерживаем ВСУ обучением. На данный момент 43 тыс. украинских солдат были на тренировках в Великобритании», - сказал он в эфире украинского национального телемарафона.
С 2015 года по февраль 2022 года Великобритания в рамках операции Orbital подготовила 22 тыс. украинских военнослужащих. Незадолго до начала российской специальной военной операции на Украине эта программа была свернута. Летом 2022 года Минобороны королевства начало операцию Interflex. К реализации этой программы по подготовке бойцов ВСУ также присоединились страны Северной Европы и Балтии, Австралия и Канада.