ԿԺԴՀ-ն կրկին օդապարիկներ է արձակել դեպի Կորեայի Հանրապետություն, որոնք, ենթադրաբար, լցված են աղբով: Այս մասին հայտնել են Հարավային Կորեայի մայրաքաղաքի իշխանությունները։
«Օբյեկտներ, որոնք համարվում են Հյուսիսային Կորեայից արձակված օդապարիկներ, հայտնաբերվել են հյուսիսային Գյոնգի նահանգի օդային տարածքում», - ասվում է Սեուլի քաղաքապետարանի զանգվածային նամակագրության մեջ: Իշխանությունները խոստացել են տեղեկացնել, թե երբ օդապարիկները կհասնեն մայրաքաղաք։
Վերջին անգամ նմանատիպ իրադարձություն տեղի է ունեցել օգոստոսի 10-ին։ Մայիսի վերջից ԿԺԴՀ-ի տարածքից նմանատիպ փուչիկներ են բաց թողնվել՝ ի պատասխան հարավկորեացի ակտիվիստների կողմից քարոզչական թռուցիկների նետման։ Հուլիսին օդապարիկներից մեկն ընկել էր կառավարական համալիրի տարածքում, որտեղ գտնվում է Կորեայի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը։

КНДР снова запустила воздушные шары, как предполагается, с мусором в сторону Республики Корея. Об этом сообщили власти южнокорейской столицы.
«В воздушном пространстве над северной частью провинции Кёнгидо обнаружены предметы, которые, согласно оценкам, представляют собой шары, запущенные из Северной Кореи», - говорится в массовой рассылке от мэрии Сеула. Власти обещали сообщить, когда шары достигнут столицы.
В прошлый раз аналогичная акция состоялась 10 августа. С территории КНДР подобные шары запускаются с конца мая в ответ на заброс пропагандистских листовок южнокорейскими активистами. В июле один из шаров упал на территории правительственного комплекса, где расположена администрация президента Республики Корея.