ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չգիտի՝ ինչպես արձագանքել Վլադիմիր Պուտինի այն խոսքերին, թե Կրեմլն, իբր, ամերիկյան ընտրություններում աջակցում է Կամալա Հարիսին։ Նրա խոսքերը մեջբերում է USA Today-ը։
«Ես չգիտեմ՝ վիրավորվա՞ծ եմ, թե՞ նա ինձ լավություն է արել», - ասել է Թրամփը նախընտրական միջոցառման ժամանակ։
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Ջոն Քիրբին, իր հերթին, ՌԴ նախագահին կոչ է արել  չմեկնաբանել ամերիկյան ընտրությունները։
Նա նշել է, որ Միացյալ Նահանգները «շատ շնորհակալ կլինեն», եթե Վլադիմիր Պուտինը «դադարի խոսել մեր ընտրությունների մասին» և «դադարի միջամտել դրանց»։
Սեպտեմբերի 5-ին, ելույթ ունենալով Արեւելյան տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում, Պուտինը ասել է, որ ռուսական իշխանությունների համար ԱՄՆ ընտրություններում Քամալա Հարիսի հաղթանակն ավելի նախընտրելի է, քան Թրամփի հաղթանակը։ «Մեր ֆավորիտը, այսպես ասած, ներկայիս նախագահ պարոն [Ջո] Բայդենն էր։ Բայց հետո նա հեռացվեց ընտրապայքարից, բայց նա խորհուրդ տվեց իր բոլոր կողմնակիցներին աջակցել տիկին [Փոխնախագահ Կամալա] Հարիսին: Այնպես որ, մենք կանենք նույնը»,- ասել է Պուտինը:

Кандидат в президенты США Дональд Трамп заявил, что не знает, как реагировать на слова Владимира Путина о том, что Кремль якобы поддерживает Камалу Харрис на американских выборах. Его слова приводит USA Today.
«Не знаю, оскорблен ли я или он оказал мне услугу», — сказал Трамп во время предвыборного мероприятия.
В свою очередь председатель Совета национальной безопасности США Джон Кирби призвал российского президента не комментировать американские выборы.
Он отметил, что США были бы «очень признательны», если бы Владимир Путин «перестал говорить о наших выборах» и «перестал бы вмешиваться в них».
5 сентября выступая на пленарном заседании Восточного экономического форума Путин заявил, что для российских властей победа Камалы Харрис на выборах в США более предпочтительна, чем победа Трампа. «У нас фаворитом, если можно так сказать, был действующий президент, господин [Джо] Байден. Но вот его сняли с гонки, но он рекомендовал всем своим сторонникам поддержать госпожу [вице-президента Камалу] Харрис. Вот и мы тоже так сделаем», — сказал Путин.