Ռումինիան փնտրում է անօդաչու թռչող սարքի հնարավոր բեկորներն այն բանից հետո, երբ նրա ազգային օդային տարածքը խախտվել է գիշերը հարևան Ուկրաինայի վրա ռուսաստանյան  հարձակման ժամանակ, հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը։
Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները գիշերը ոչնչացրել են Ռուսաստանի արձակված 23 հարվածային անօդաչուներից 15-ը և մեկ կառավարվող օդային հրթիռ, կիրակի օրը հայտնել են Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը։
ՆԱՏՕ-ի անդամ Ռումինիան 650 կիլոմետրանոց սահման ունի Ուկրաինայի հետ, և ռուսաստանյան անօդաչուների բեկորները վերջին մեկ տարվա ընթացքում բազմիցս հայտնվել են նրա տարածքում:
Ռումինիայի տարածքը, որը տեղադրված է Դանուբ գետի երկայնքով, ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա է Ուկրաինայի գետային նավահանգիստներից, որոնք բազմիցս ենթարկվել են հարձակման:
«Հարվածի ժամանակ ռադիոտեղորոշիչ հսկողության համակարգը հայտնաբերել և հետևել է անօդաչուի թռիչքի ուղին, որը մտել է Ռումինիայի ազգային օդային տարածք և այնուհետև դուրս եկել ու շարժվել Ուկրաինայի ուղղությամբ», - ասվում է Ռումինիայի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
Գրոհին հետևելու համար Ռումինիան երկու F-16 կործանիչ է օդ բարձրացրել: Ռումինիայի հարավարևելյան Տուլչա և Կոնստանցա շրջանների բնակիչներին նախազգուշացվել է ապաստարաններ մտնելու մասին:
Նախարարության աշխատակիցները մանրամասն զննել են տեղանքը։ Ռումինացի օրենսդիրները դեռ պետք է հաստատեն օրենքը, որը թույլ է տալիս երկրին խոցել անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք ներխուժում են երկրի օդային տարածք խաղաղ ժամանակ, և նրանք ծրագրում են դա անել ընթացիկ օրենսդրական նստաշրջանի ընթացքում:

Румыния ищет возможные фрагменты беспилотника после того, как ее национальное воздушное пространство было нарушено во время ночной российской атаки на соседнюю Украину, сообщило Министерство обороны страны.
Подразделения противовоздушной обороны Украины уничтожили 15 из 23 ударных беспилотников и одну управляемую воздушную ракету, запущенную Россией ночью, сообщили ВВС Украины в воскресенье.
Румыния, являющаяся членом НАТО, имеет общую границу с Украиной протяженностью 650 км, и за последний год обломки российских беспилотников неоднократно залетали на ее территорию.
Румынская территория, расположенная вдоль реки Дунай, находится всего в нескольких сотнях метров от украинских речных портов, которые неоднократно подвергались нападениям.
«Во время удара система радиолокационного наблюдения идентифицировала и проследила траекторию полета беспилотника, который вошел в национальное воздушное пространство, а затем покинул его в направлении Украины», - говорится в заявлении министерства обороны Румынии.
Румыния подняла в воздух два истребителя F-16 для наблюдения за атакой. Жители юго-восточных румынских уездов Тулча и Констанца были предупреждены о необходимости укрыться.
Сотрудники министерства прочесывали местность. Румынским законодателям еще предстоит утвердить закон, позволяющий стране сбивать беспилотники, вторгающиеся в воздушное пространство страны в мирное время, и они планируют сделать это на текущей сессии законодательного органа.