Ուկրաինան գործընկերների հետ խորհրդակցում է արևմտյան նմուշի կործանիչների մի քանի տեսակների մատակարարման շուրջ։ Եվ խոսքը միայն Mirage-2000-ի և F-16-ի մասին չէ, հեռուստամարաթոնի ժամանակ հայտարարել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը, տեղեկացնում է РБК-Украина-ն։
Ըստ Ումերովի, արևմտյան հարթակներ անցնելու գործընթացում կա երեք ուղղություն՝ ուսուցում, սեփական ենթակառուցվածքի զարգացում և ինքնաթիռների փոխանցում։
«Այժմ մենք արդեն մեր գործընկերներից ունենք այն, որ նրանք մեզ պարտավորություն են տալիս  F-16-ի վերաբերյալ, պարտավորություն՝ Միրաժների վերաբերյալ: Gripen-ի հարցով խորհրդակցություններ են անցկացվում, Eurofighter-ի վերաբերյալ խորհրդակցությունները շարունակվում են։ Այսինքն՝ սա հարթակների շատ լավ ցանկ է, և մենք քննարկում ենք, թե երբ նրանք արդեն կսկսվեն... Շուտով կունենանք արդյունքներ, որոնց մասին կհայտարարենք։ Հուսով եմ՝ շուտով կտեղեկացնենք»,- նշել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարը։

Украина консультируется с партнерами насчет поставок истребителей западного образца нескольких типов. И речь не только о Mirage-2000 и F-16, заявил в эфире телемарафона министр обороны Украины Рустем Умеров, передает РБК-Украина.
По его словам, в процессе перехода на западные платформы есть три фокуса: тренировки, развитие своей инфраструктуры и передача самолетов.
«Сейчас у нас уже есть от партнеров то, что они дают нам commitment (обязательство, - ред.) по F-16, commitment дают по «миражам». Консультации идут по Gripen, консультации идут по Eurofighter. То есть это очень хороший список платформ, и мы обсуждаем, когда они уже начнут… Скоро у нас будут результаты, которые мы будем анонсировать. Надеюсь, вскоре мы сообщим», - отметил министр обороны Украины.